Namísto nevzhledné budovy si obyvatelé vesnice budou užívat pohody a klidu na novém nádvoří zámku. „Chceme vrátit středu obce historický charakter. Demolici a využití prostranství schválilo zastupitelstvo téměř jednomyslně," uvedl starosta František Svoboda. A jedním dechem dodává: „Nechceme repliku starých fotografií, spíš aby vzniklo místo, kde lidé mohou posedět, odpočinout si. Na nádvoří by měl vhodně navazovat park," dodal.

Finální podoba nádvoří nebo odpočinkové zóny ještě jasná není. „Jestli tam bude nějaký vodní prvek nebo altánek? Určitě si necháme poradit od architektů, co bude vhodné. Máme ale zájem na tom, aby vzniklo něco mezi zámeckým nádvořím a návsí," podotkl Svoboda.

Budova, která je určená k demolici, přiléhá k památkově chráněnému zámečku. Ten se snaží zatím obec udržovat. Starosta věří, že se ho podaří časem zrekonstruovat a bude důstojnou součástí opraveného centra vesnice.

Ještě v roce 2004 sloužil areál včetně zámečku jako psychiatrická léčebna pro děti. „Běžně tam bylo kolem padesáti dětí. Ke konci už méně, tak přes třicet. Samozřejmě tam byly zaměstnané zdravotní sestry, ale většina jich dojížděla. Pracovní místa se pak kompenzovala díky kartonážce," uvedl místní kronikář a rodák z Branek Miloslav Havran. Dobře si také vzpomíná na období, kdy v budově fungovala ještě ozdravovna Zbrojovky. „Když jsem měl tak čtyři nebo pět let, pracovala tam má teta v kuchyni a často jsem za ní chodil. Byl tam pěkný park, lavičky. Tehdy byly Branky téměř lázeňskou obcí," dodal.

Budova, která je určena k demolici, sloužila od 40. let minulého století jako ozdravovna podpůrného dělnického spolku Zbrojovky Brno k rekreaci zaměstnanců. Stát na začátku padesátých let změnil ozdravovnu na ubytovnu řeckých uprchlíků, v 60. letech zde vzniklo zdravotnické zařízení.

Dětská psychiatrická léčebna fungovala do roku 2004. Ministerstvo na základě auditu pak zjistilo, že je provoz nerentabilní. Areál se dostal do vlastnictví obce, která chtěla žádat o dotaci na přestavbu na domov důchodců. S žádostí o dotaci ale obec neuspěla.

Demolice objektu přijde asi na jeden a půl milionu korun.

Autor: Táňa Marková