Deník pátral po tom, co se v objektech děje a zda našly nový účel.

Poštu na Ohradě se podařilo zachránit a funguje pro obyvatele dál. Tato pošta je nejvytíženější poštou ve Vsetíně. Neobsluhuje pouze místní obyvatele, ale ve velké míře také dojíždějící z okolních obcí. Proti jejímu zrušení se loni postavilo v petici na sedm stovek obyvatel. Vedení města jednalo se zástupci pošty a pobočka na Ohradě zůstala nakonec zachována.

„To víte, že jsme rádi. Museli bychom všechno jezdit vyřizovat do centra a takto máme poštu hned vedle domu,“ je s výsledkem spokojena skupina seniorů, kterou Deník zastihl na zastávce při čekání na autobus.

Další dvě pošty ve Vsetíně byly zrušeny. V pátek 30. června 2023 vydaly pracovnice poslední dopisy a zavřely krám. Pošta v Rokytnici a Luhu se službami skončila. Objekt v Luhu, který je soukromého vlastníka, zeje prázdnotou. Prostory bývalé pošty v Sychrově nyní využívá Masarykova knihovna ve Vsetíně.

„Kvůli současné generální rekonstrukci potřebovala knihovna prostory pro knihy, proto jsou zde uskladněny a čtenáři si je odtud objednávají,“ řekla mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

Přetížená hlavní pošta

Hlavní pošta, na kterou teď směřují kroky Vsetíňanů, sídlí v centru města. Budova má nedostatečné prostory a také parkovací kapacity, proto je obsloužení většího množství lidí zdlouhavé. Navíc je doprava v centru dlouhodobě omezena, nejdříve probíhaly stavební práce na vlakovém nádraží, nyní se dělníci přesunuli na stavbu autobusového nádraží a okružní křižovatky k poliklinice.

„Jít na poštu je za trest, všude fronty, čekání. Když můžu, nechám si balíček poslat do výdejního boxu. Bohužel, někdy se návštěvě pošty vyhnout nedá,“ pokrčila rezignovaně rameny mladá maminka mířící na poštu pro balík.

Nejvíce poboček ve Zlínském kraji zmizelo ze Vsetínska

Celkově pošta zrušila ve Zlínském kraji čtrnáct poboček. Nejvíce jich ubylo na Vsetínsku, kde zaniklo sedm pošt. O čtyři pošty přišli lidé na Uherskohradišťsku, dvě se zavřely v Kroměříži. Pošta na Podhoří byla jedinou pobočkou, která byla zrušena na Zlínsku.

Klientů pošty celkově ubylo

Podle České pošty nedošlo v souvislosti s uzavřením poboček k žádnému zásadnímu problému. „Pokud porovnáme počet klientů, kteří navštívili všechny pošty v celé republice v letošním květnu, s loňským květnem, došlo k poklesu o více než třicet tisíc lidí,“ sdělil mluvčí pošty Matyáš Vitík.