„Hlavní oslavy jsou rozvrženy do dvou dnů. Kromě rekordu v počtu štamprlí, kterými dnes budou moci lidé nejprve symbolicky uhasit hořící papírovou maketu města a posléze i vlastní žízeň, se na zámeckém nádvoří uskuteční ohňová show a koncert místních hudebních skupin,“ přiblížil netradiční oslavy místostarosta Jiří Pernický.

Série doprovodných akcí byla zahájena vernisáží v historické budově radnice. „Představuje dobové dokumenty vztahující se k dějinám města, druhá pak představí nejzdařilejší práce ze soutěže Valmez Foto 2007, v níž amatérští fotografové zachytili život svého města,“ přiblížil mluvčí radnice Josef Beneš. „Letošními Dny města chceme založit tradici slavností, jež se v mnoha městech a obcích staly každoroční samozřejmostí,“ doplnil Jiří Pernický.

Programově nejbohatší pak bude sobota, kdy se na náměstí uskuteční historický jarmark s vystoupeními šermířů a mušketýrů, katovskou dílnou, ukázkami sokolnictví, dobovou hudbou a tancem. „Mostní ulice s mostem přes řeku Bečvu se ocitne v zajetí mladých výtvarníků a hudebníků a stane se tak obdobou pražského Karlova mostu,“ prozradil mluvčí radnice. Rušno však bude i na dalších místech. Na nádvoří zámku Žerotínů budou hrát žestě a zazní i jazz v podání žáků základní umělecké školy, hvězdárna uspořádá Den folkloru a lidových řemesel a ve farním kostele se uskuteční koncert vážné hudby.

Meziříčský hodokvas však na náměstí po dva dny výrazně omezí dopravu. Dnes bude od deset hodin dopoledne až do půlnoci náměstí uzavřeno u radnice a v dolní části, od šesti hodin večer budou uzavřeny i ulice Komenského a Stříbrná. V sobotu bude vjezd na náměstí uzavřen již od devíti hodin v Poláškově ulici, až do šesti hodin večer bude neprůjezdná ulice Komenského, do jedné hodiny odpoledne také Mostní ulice u tržnice. Autům zásobování a obyvatel dotčených lokalit bude vjezd povolen.