Pokud se někdo rozhodne konzumovat vodu, aniž by ji nechal nejdřív zkontrolovat, vystavuje se podle pracovníků hygienické stanice značnému riziku.
Povodeň totiž způsobuje mikrobiální kontaminaci studní, pocházející z vypláchnutých splaškových vod.
„Konkrétně z kanalizací, kanalizačních odlehčovacích komor, čistíren odpadních vod a také z povrchu půdy,“ vysvětlil vedoucí oddělení Hygieny obecné a komunální ve Vsetíně Přemysl Baran.
Používáním vody z vyplavené studny si mohou lidé způsobit například infekce trávicího a urogenitálního traktu s průjmy, které mohou navíc mohou přerůst až hemo-uremický syndrom. Při tomto syndromu hrozí selhání ledvin. Ohroženi jsou hlavně staří lidé, děti a nemocní.
Kolik domácností se s vyplavenými studnami potýká, se nedá přesně říci. „V současné době teprve dochází ke sčítání a evidenci zaplavených studní na obecních a městských úřadech postižených povodněmi,“ vysvětlil Baran.
Někteří lidé postižení povodní jsou však rozhodnutí tyto komplikace neriskovat. „Babičce to vyplavilo studnu. Určitě však nebudeme vodu jen tak pít,“ reagovala například Martina Skálová ze Vsetína.
Podle referentky z městského odboru životního prostředí ve Valašském Meziříčí Dany Horsákové si o rozbor vody zatím zažádalo pět lidí.
Naproti tomu ve Vsetíně zatím žádný podnět nezaznamenali. „Někdy se totiž lidé obrátí přímo na hygienu,“ poznamenala vedoucí oddělení vodního a odpadového hospodářství ze vsetínského Městského úřadu Jindra Tesařová.
Lidé bez pitné vody se přitom podle pracovníků hygieny nemusí obávat, že budou muset za rozbor vody platit. „Rozbor vody ze zaplavené studny, která je jediným zdrojem pitné vody, je hrazen z prostředků Krajské hygienické stanice Zlínského Kraje,“ sdělil náměstek ředitele pro odbornou činnost Krajské hygienické stanice ve Zlíně Pavel Kopl.
Připlatit si však budou muset v případě, jestliže byla studna špatně vyčištěna a rozbor nevyhoví požadavkům pro pitnou vodu. Náklady na další rozbory hradí pak majitel studny. Řádově se jedná o stovky korun.
Pitné vody z vodovodů se povodeň ve vsetínském okrese výrazně nedotkla.
„Veřejné zásobování vodou z vodovodů povodeň nezasáhla. Aby se neovlivnila kvalita vody, tak se odstavily úpravny vody ve Valašském Meziříčí v Rožnově pod Radhoštěm a prameniště v Kelči,“ objasnil Kopl.
Tyto úpravy byly přepojeny na úpravnu vody Karolinka.