Z šesti navržených opatření proti smogu prošlo jedno jediné.
Pomocí šesti opatření chce KOV ochránit Vsetíňany před znečištěným ovzduším.
V předloženém návrhu požadovali zavedení nízkoemisní zóny, zavedení směrnic o informovanosti obyvatel, zavedení varovného SMS systému, podporu výměny kotlů v domácnostech, zavedení městské hromadné dopravy zdarma v případě smogu a jít příkladem, zejména nevyjíždět autem.
„Až na poslední bod zastupitelé všechny návrhy zamítli. Přitom toto téma je důležité, týká se každého člověka žijícího na Vsetíně," míní lídr KOV Michal Berg.
O jednotlivých návrzích zastupitelé dlouze diskutovali. Zavedení nízkoemisní zóny vedení města zavrhlo.
Čtěte také: Další překvapení se Na Lapači nekonalo a Vsetín má mečbol
Zavedení nízkoemisní zóny je nesmysl
„Vsetín je průjezdní město a nemá klasický obchvat. Proto je zavedení zóny nesmysl," zdůvodnila radní a předsedkyně komise investiční, výstavby a dopravy Martina Hovořáková.
Schválení návrhu o zavedení varovného SMS systému ztroskotalo na existenci již fungujícího varovného systému města. Rozesílání sms zpráv by stálo ročně dvacet tisíc korun, ale i to jsou zbytečné náklady.
„Krajský úřad navíc připravuje nový systém, kterým bude varovat obyvatele. Tím pádem je zbytečné, aby něco podobného teď řešilo město Vsetín," oznámil starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL).
Vyjádřil se také k podpoře výměny kotlů v domácnostech. Upozornil, že prostřednictvím kotlíkových dotací uspokojilo město sto procent žádostí. Okres Vsetín je největší příjemce kotlíkových dotací ze Zlínského kraje.
Kvůli smogu zvažují v Meziříčí městskou hromadnou dopravu zadarmo
MHD zdarma? Zastupitelé tuto myšlenku nepodpořili
Také zavedení MHD zdarma v případě smogu zastupitelé nepodpořili. Argumentovali zejména zatížením městského rozpočtu. Denně by město na dopravu doplácelo padesát tisíc korun. Při srovnání s okolními městy a jejich zkušenostmi vyšlo najevo, že toto opatření bylo nákladné a bez efektu.
Zastupitel Róbert Teleky (KDU-ČSL) vyslovil domněnku, že debata o smogu na městské zastupitelstvo nepatří.
„Myslím si, že podobné věci má ve své gesci Ministerstvo životního prostředí a možná přeneseně krajský úřad," řekl Teleky.
Po téměř hodinové diskusi navrhla nakonec zastupitelka Taťána Valentová Nersesjan (ČSSD) odložit body týkající se smogu a postoupit je komisi životního prostředí. Což také zastupitelé odhlasovali.
Čtěte také: V ovzduší je smog. Nejvíc ve Zlíně a v Meziříčí