Na svém posledním zasedání se totiž usnesli na vypracování zprávy, která má objektivně vypovědět o vlivu chemičky Deza na životní prostředí a obyvatele Rožnova.

„Na jednání jsem přednesl zprávu. Údaje, které se mi podařilo nashromáždit, jsou alarmující,“ zdůraznil zastupitel František Šulgan (Strana zelených).

Ten ve své studii mimo jiné uvádí, že Deza je největším znečišťovatelem ovzduší ve Zlínském kraji. „Máme konkrétní podklady, jak velký dopad má chemička na životní prostředí. Je to dosti vážné,“ vyjádřil své obavy Šulgan.

Představitelé Rožnova proto uložili starostovi, aby na červnovém zastupitelstvu předložil návrh řešení odborného vyhodnocení vlivu společnosti Dezy na životní prostředí Rožnova.

„Zadal jsem to příslušnému odboru. Škodliviny se budou nejspíš měřit ve vzduchu,“ předeslal starosta Rožnova pod Radhoštěm Jaroslav Kubín (SNK).

Zasedání se zúčastnili i zástupci Dezy. Přítomnost obou stran rozpoutala hromadnou diskuzi. „Jsem rád, že se tento návrh prosadil,“ prozradil zastupitel Ivo Jelínek (SNK ED).

Ten se také domnívá, že by se měření měla v ideálním případě uskutečnit přímo v areálu Dezy. „Záleží na tom, jak se k tomu vedení chemičky postaví,“ domnívá se Jelínek.

Podle tiskového mluvčího Dezy Jaroslava Obermajera se vedení společnosti v dohledné době chystá zastupitele Rožnova pod Radhoštěm i Valašského Meziříčí do továrny pozvat.

„Zda bychom jim povolili příslušná měření přímo v areálu nemohu v tuto chvíli říci. Není to totiž obvyklá praxe,“ upozornil Obermajer.

Ten také uvedl, že už dříve zástupci Dezy nechali upravit technologii továrny. „Laicky řečeno, je teď o stupeň čistší,“ přiblížil.

Podle něj také jednají v současné době představitelé Dezy s Krajským úřadem ve Zlíně o změně emisních limitů. „Nařízení krajského úřadu totiž nejsme schopni dodržet. Každopádně limity stanovené zákonem v žádném případě nepřekračujeme,“ uzavřel Obermajer.