Chvíli to ale vypadalo, že přes dav demonstrantů začnou zastupitelé nerušeně jednat. Minutu po jedné hodině si totiž vzala slovo starostka za občanskou demokracii Iveta Táborská. Dlouho ale nemluvila. Po třetí větě ji přerušila organizátorka protestní akce Jana Václavíková.

„Bývá dobrým zvykem přebásnit k významným událostem lidové písně. K dnešní příležitosti navrhujeme přepracovat text písničky Uvázali kozu u tr tr tr,“ přednesla pohřebním hlasem Václavíková a pokračovala: „Upálili nerozum u tr tr tr, upálili nerozum u trna. Neposlouchal, trucoval jim, nebyla s ním domluva. Tak nezbylo, než upálit jej, upálit jej u trna,“ zarecitovala organizátorka včerejšího protestu.

Poté, co lidé Václavíkové zatleskali, ujala se slova opět starostka. Ani tentokrát ale nedomluvila. Z davu vystoupil jeden z demonstrantů s požadavkem, aby zastupitelé podstoupili dechovou zkoušku na alkohol.

„Někteří z vás v pracovní době pijí. Proto žádáme jako první bod jednání zařadit test na alkohol. Chceme totiž, aby se záležitosti občanů projednávaly s plnou vážností a seriózností,“ přednesl žádost jeden z přítomných protestujících Tomáš Wittich.

Na to prompně zareagoval zastupitel a lidovec Jiří Čunek. „To, že zastupitelé někdy mluví z cesty není dáno tím, že pracují pod vlivem návykových látek. Jsem přesvědčen, že jsme tady všichni střízliví, a proto navrhuji, abychom skutečně test na alkohol podstoupili,“ řekl s úsměvem Čunek.

Zastupitelé o testu na alkohol

Iveta Táborská, starostka: „Chtěla jsem to navrhnout do bodu různé, ať si společně dýchneme po jednání.“
Jiří Čunek, KDU–ČSL: „Pro uklidnění davu se této zkoušce podrobím.“
Taťána Nersesjan, ČSSD: „Podrobím se, ale přijde mi to nevhodné. Měli by si dýchnout i ti, co to navrhli.“
Zdeněk Vejpustek: „Jsem rád, že si to můžu vyzkoušet. Za celou dobu je to poprvé, co se něco takového stalo.“

Poté odešel ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martiňák pro dva dechové přístroje. Když se vrátil, obešel s nimi všechny zastupitele.

Alkohol před jednáním nepil ani jeden z nich. „Myslím si, že teď by si měli dýchnout demonstrující. Bylo by zajímavé vidět, jestli jsou střízliví oni,“ komentovala zastupitelka za sociciální demokracii Taťána Nersesjan.

To už byly skoro dvě hodiny a zastupitelé začali jednat. Jana Václavíková se nicméně pokoušela několikrát vstoupit do jejich jednání. Oficiálně dostala slovo jednou. „Žádáme o odvolání ředitele městské policie Nikolaje Martináka a vedoucí finančního odboru Janu Matochovou,“ vyzývala zastupitele. Přestože se protestující dostali ke slovu až na závěr jednání, jsou spokojeni. „Považuji dnešek za velký úspěch. V pondělí ráno budu jednat s tajemníkem a vedoucí školského odboru o romské otázce ve Vsetíně,“ řekla Valašskému deníku Václavíková.

K demonstraci zvaly Vsetíňany letáky

O plánované demonstraci se obyvatelé Vsetína dozvěděli z letáků, které sdružení Zdravější Vsetín nechalo rozvěsit po městě.
„Visel u nás v domě. A protože jsem už delší dobu nespokojená s tím, jak současná vsetínská vládní garnitura vede město, přišla jsem,“ vysvětlila přítomnost Dana Hajná.

Lavice pro veřejnost se plnily od půl jedné. Nejdříve to vypadalo, že přijde jen pár lidí. Postupně se ale jednací síň zaplnila desítkami nespokojenců. „Přišel jsem, protože se mi nelíbí, že vsetínští zastupitelé neměří stejným metrem černým i bílým. Zástupci majoritní společnosti nejenže nedostanou byt zadarmo, ale navíc musí platit nájem. A tady se děje to, že Romové neplatí činži, udělají ohromné dluhy, a město jim vyjde vstříc tím, že jim rozloží splátky do čtyřiceti let,“ zlobil se mladík Vojtěch Konvička.

„Vadí mi, že se město pořád zadlužuje, protože nedokáže vymoci dluhy Romů na nájemném. Taky se mi nelíbí, že radnice neudělá s nepřizpůsobivými lidmi pořádek. Nechápu, jak to, že se jim promíjí bordel, který dělají na hřišti na Trávníkách,“ kroutila hlavou žena středního věku, Růžena Fridrichová.

„To Čunek uměl zatočit s Cikány. Jak je možné, že není starostou on, když zvítězil ve volbách? To nemá smysl vůbec chodit k urnám,“ postěžovala si zase Lenka Řezáčová.

Každý z demonstrantů, který včera v jednu hodinu do jednací síně přišel, měl pro to svůj důvod. Většinu trápilo problematické soužití s Romy. Důvodů ale měli protestující lidé víc. Například se mnohým nelíbí, jak zastupitelé nechali spravit náměstí Svobody. Nebo to, že má ve Vsetíně vyrůst Tesco. A taky, že se zdražuje jízdné městské hromadné dopravy. „Nelíbí se mi, že město nevyužívá dotační tituly. To Rožnov a Valašské Meziříčí pořád něco staví. Tady se akorát udělalo náměstí Svobody, a to je ještě nepovedené,“ upozorňuje zase Roman Chmelař.

Související článek

Vsetínští zastupitelé dnes prý přijdou

Alexandra Buršíiková, Martin Fojtík