Zdeněk Petroš se snažil své jednání ospravedlnit. „Setkal jsem se se zástupcem developerské firmy,“ reagoval Petroš na výzvu starosty Jiřího Částečky (ODS), aby své jednání vysvětlil.

„Požádal mě o objasnění některých technických záležitostí okolo soutěže, jimž nerozuměl. Zároveň chtěl, abych mu vytipoval vhodného architekta pro zpracování urbanistické studie, která byla jednou z podmínek účasti v soutěži.“

Zastupitel měl prý slíbit hlasy kolegů

Podle Jiřího Nauše (ODS) měl Zdeněk Petroš firmě slíbit, že pro její záměr získá hlasy některých zastupitelů, zejména z řad opozičních komunistů a lidovců.

„Zeptejte se třeba všech, jestli jsem u nich lobboval,“ ohradil se nařčený zastupitel. Jakékoli jeho ovlivňování nebo pokus o kontakt ze strany developerské firmy vzápětí popřeli Vladimír Místecký (KSČM), Bohdan Mikušek (KDU-ČSL) i Marek Netolička (ODS).

„Přesto mě udivuje, že se firma neobrátila na příslušný odbor městského úřadu,“ přiznal starosta.

„Měli bychom zvážit zrušení soutěže a vyhlásit novou,“ navrhl Vlastislav Navrátil (SNK ED). „Kdo firmám nahradí škody způsobené tím, že za pochodu měníme pravidla hry,“ otázal se Daniel Vodák (ČSSD).

„Stín podezření existuje. Bylo by chlapské, kdybys odstoupil a my nemuseli soutěž rušit,“ vyzval svého kolegu Bohdan Mikušek. „Soutěž je vyhlášena tak, že umožňuje korupci. Je třeba vyhlásit novou,“ oponoval Jan Odstrčil (ODS).

Zdeněk Petroš nakonec na členství v komisi rezignoval, i když podle svých slov má čisté svědomí.

Zastupitelé pak původní soutěž zrušili a uložili vedení města, aby do příštího zasedání připravilo novou. Nové by mělo být rovněž složení komise, do níž mají jednotlivé politické strany vyslat své zástupce.

Starosta Jiří Částečka je s tímto řešením spokojen. „Záleží mi na tom, aby na Palackého ulici vznikly jiné domy, než panelová hrůza z minulého režimu,“ prohlásil.

Zpravodajové Deníku