Lidem ve Vsetíně se takový nápad líbí.

Podle nich alespoň nebudou zastávky ve městě zanedbané jako doposud.

„Je lepší když se o zastávky někdo bude starat častěji. Soukromníci určitě budou reagovat na jejich špatný stav rychleji než městská organizace,“ vyjádřila se například Olga Srbová ze Vsetína.

Někteří mají i vlastní představu, co by na místě udělali. „Postavil bych u nich nějaký novinový stánek a nebo občerstvení. Jen mít na takové věci peníze,“ prozradil pětatřicetiletý Miroslav Chromčák ze Vsetína.

Vedení vsetínské radnice se k nápadu nechalo inspirovat jinými městy, kde údržba zastávek stejným způsobem už nějakou dobu funguje. „Konkrétně se jedná například o Uherské Hradiště. Lidé se ale nemusí bát. K žádnému omezení počtu zastávek nedojde. Předpokládáme, že se tím jen zlepší správa jednotlivých staveb,“ uvedla vsetínská tisková mluvčí Jana Čadová.

Jednou z podmínek, kterou soukromníci musí dodržovat, je nutná údržba zastávek. „Zájemci museli uvést přesnou dobu pravidelné údržby, kterou budou hradit z vlastních peněz,“ uvedl vedoucí útvaru správy majetku města Vsetína Antonín Janota.

Noví vlastníci mohou zastávky MHD zbourat jen v případě, pokud se nachází ve špatném technickém stavu. „Musí však následně provést výstavbu zastávky nové. A to včetně instalace jejího zařízení,“ přiblížil Janota.

Zastávky lze podle něj dále využít například k umístění nové plakátovací plochy. „Ve smlouvě se však každý musel zavázat, že zde nebudou vyvěšeny společensky nevhodné informace. Jako je například propagace rasismu a podobně,“ dodal Janota.

Prozatím není jasné, kolik díky této novince město ušetří. „Údržba zastávek není nikde vedena samostatně, aby se dalo říct o jak velkou částku půjde. To se uvidí až po otevření obálek,“ uvedl referent odboru životního prostředí Aleš Táborský.

V současné době spadá údržba zastávek pod činnost Technických služeb Vsetín.

Soukromníkům bylo nabídnuto celkem 33 staveb a přístřešků plnících funkci zastávek městské hromadné dopravy. Týká se to například, krytých zastávek na konci Rybníků, zastávek v Rokytnici umístěných ve směru na Zlín, nebo také v Jasenicích. Otevírání obálek s konkrétními návrhy zájemců, se bude konat na zasedání Rady města 17. ledna.