Na místě, kde stojí poničený kříž, totiž něco chybělo. „Prostě jsme na místo přijeli a díly kříže tam nebyly. Opravdu nás to zaskočilo,“ popisuje své první dojmy rozčarovaná restaurátorka.

Ještě dvanáctého května pořídila, kvůli své práci, z místa události fotografie tří částí křížů, které tam do té doby ležely.

„Když jsme tam díly neviděli, zeptali jsme se na obci, co se stalo. Ale sami byli překvapení a příčinu zmizení neznají,“ vypráví umělkyně.

Samotná rekonstrukce kříže se tak zkomplikuje. K dispozici umělkyni zůstalo jen jeho torzo, fotografie ukradených dílů a vybledlý snímek zobrazující pouhé obrysy bývalého kříže.

„Bude tak mnohem těžší uvést ho do původního stavu. Některé věci si asi budu muset domýšlet,“ posteskne si restaurátorka.

Skutečnost, že části kříže zmizely, zarazila také Tomáše Daňka, který v blízkosti místa krádeže bydlí. „Děda ještě pamatoval, když byl kříž na kopečku vcelku. Dokonce jednou přinesl domů sošku Ježíše a upadlou ceduli z kříže,“ vzpomíná muž.

Upozornil také na to, že kříž čelí řádění vandalů opakovaně. „Poničili ho už třikrát. Stalo se to při motorových závodech, které se tu občas konají,“ prozrazuje starousedlík.

Drzost zlodějů zaskočila také faráře Jiřího Poláška, který do Zašové dojíždí ze své fary v Rožnově pod Radhoštěm. „Určitě je to ztráta. Hlavně to zkomplikuje restaurátorské práce. Ještě štěstí, že stihli díly vyfotografovat,“ reaguje na informaci překvapený kněz.

Vedení Zašové uveřejnilo zprávu o zmizení křížů na webových stránkách v naději, že se tak šance na jejich nalezení zvýší. „Šokovalo nás to. Jedná se ale o věc, kterou si musíme vyřešit mezi sebou. Víc o tom mluvit nechci,“ povzdychla si starostka Zašové Anna Mikošková.

Zřejmě z tohoto důvodu o případu zatím neví ani vsetínská policie. „V současné době tento případ nevyšetřujeme,“ sdělila mluvčí vsetínské policie Ludmila Brousilová.

Místa, kde rozbité díly kříže ještě nedávno ležely a trpělivě čekaly na ruce restaurátorky, zatím už zarostly trávou. Kříž se nejspíš podaří časem zrestaurovat i bez nich.

Otázkou však zůstává, jak dlouho se z něj tamější obyvatelé budou následně těšit.