O tom, že iniciativa se ne vždy vyplatí, se přesvědčili zastupitelé Zašové. Doplácí nyní na to, že nechali před lety ve Veselé vybudovat kanalizaci.

Kvůli tomu jim byla zamítnuta žádost o peníze na vodovod, který Veselá potřebuje. „Máme vlastní zdroj vody, ale v létě je jí málo,“ potvrdil Václav Rudolf z Veselé.

Zastupitelé proto chtějí napojit Veselou na přivaděč, který čerpá vodu z Karolinky. K tomu jim ovšem chybí peníze. Ty chtěli původně získat z Operačního programu životního prostředí.

Měli by na ně ovšem nárok jen v případě, že by si zároveň zažádali o peníze na výstavbu kanalizace. „Kanalizaci už máme. Nechali jsme ji vybudovat v rámci Čisté řeky Bečvy,“ vysvětlila starostka Zašové Anna Mikošková.

Státní fond životního prostředí však mezitím vyhlásil nové podmínky pro čerpání peněz. „O dotaci si teď mohou zažádat i obce, které mají kanalizaci již hotovou,“ potvrdila jejich tisková mluvčí Lenka Brandtová.

Zda se nakonec podaří peníze z tohoto programu získat, však není jisté. Nový projekt je totiž zaměřený na ty přivaděče, které zásobují více než dva tisíce obyvatel.

„Vodovod Veselá přitom přivádí vodu pouze čtyřem stovkám obyvatel. Na druhou stranu spadá Veselá pod Zašovou. Záleží proto na tom, jak si s tím úředníci poradí,“ domnívá se starostka Zašové.

Problémem je také omezené množství peněz, které mohou být z tohoto fondu poskytnuty. Z celkových šesti miliard korun, jsou už totiž přijaty projekty za tři a půl miliardy.

LENKA ORÁLKOVÁ