Skončila první etapa rekonstrukce za 30 milionů korun. Lidem bude památka znovu přístupná letos v listopadu

Po skončení oprav letos v listopadu se návštěvníci mohou těšit na nové expozice a komfortnější prostředí. Rekonstrukce bude stát téměř 30 milionů korun. „Jejím investorem je Zlínský kraj coby náš zřizovatel," uvedla Barbora Kursová, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které vsetínský zámek spravuje.

Podle pracovníků muzea, kteří se kvůli opravám svého sídla museli dočasně přestěhovat do budovy nedaleké obchodní školy, jdou prozatím práce podle plánu. V podkroví a sklepě zavedli dělníci vzduchotechniku. Poté instalovali posuvné regály v depozitářích.

„Jedná se o moderní systém, který zajistí efektivnější správu a údržbu sbírkových předmětů. Nové depozitáře budou díky vzduchotechnice klimatizovány, což umožní nutnou kontrolu včetně regulace teploty a vlhkosti," vysvětlil ředitel muzea Tomáš Vitásek.

V patře zámku jsou již také kompletně nové elektrorozvody, datové sítě i bezpečnostní a požární signalizace. „Součástí této etapy stavebních úprav je také instalace nového osvětlení a úprava dvora, která spočívala v odvodnění s izolací sklepa," prozradil Tomáš Vitásek.

Druhá část rekonstrukce vsetínské kulturní památky potrvá od února do května. „Předmětem prací v přízemí budou opět nové rozvody slabo a silnoproudu včetně rozvaděčů a osvětlení chodeb a místností," uvedl projektový manažer Muzea regionu Valašsko Jiří Trezner. Přibude také nová knihovna s posuvnými regály.

Nejvýznamnější částí prací v přízemí ale podle Jiřího Treznera bude rekonstrukce mramorového sálu včetně zázemí s novým osvětlením, ozvučením a hlavně klimatizací. „Předpokládáme tak zvýšení komfortu pro návštěvníky kulturních a společenských akcí na zámku," netajil Trezner.

Během druhé etapy rekonstrukce budou pracovníci muzea připravovat také osm zcela nových expozic, jež chtějí po skončení oprav představit veřejnosti.

Chtějí připomenout zejména historii, tradici a průmyslové dědictví Vsetína a jeho okolí. Jednotlivá témata doplní o zábavné, interaktivní a multimediální prvky. Velký prostor chtějí muzejníci věnovat významnému vsetínskému rodákovi Josefu Sousedíkovi.

Muži, jenž si vysloužil přezdívku valašský či moravský Edison, měl v minulosti velkou zásluhu na rozvoji Vsetína a celého okresu. Dvakrát městu starostoval, na svém kontě má více než padesát patentů v oblasti elektrotechniky a strojírenství.

Vsetínský zámek patří k oblíbeným turistickým cílům. Koná se zde celá řada výstav, kulturních akcí i společenských událostí. Zámek Vsetín je součástí Muzea regionu Valašsko, které spravuje několik dalších významných objektů. Patří k nim zámek Kinských ve Valašském Meziříčí, zámek Lešná u Valašského Meziříčí a vsetínská hvězdárna.

Ročně navštíví objekty muzea desítky tisíc návštěvníků. Z toho velkou část tvoří právě návštěvníci vsetínského zámku, na který ročně zavítá v průměru třicet tisíc lidí. Vloni to kvůli zahájení rozsáhlých oprav bylo asi o polovinu méně. I kvůli tomu je zámek ve Vsetíně jednou z pouhých dvou památek, které v celém Zlínském kraji nezaznamenaly nárůst návštěvnosti.

„Druhou výjimkou mezi turistickými cíli je Rozhledna Františka Josefa I. na Hostýně. I tady je důvodem rekonstrukce," prozradila mluvčí zlínského Krajského úřadu Renata Škrobálková. Jinak loňská návštěvnost památek v kraji poskočila o šestnáct procent proti předcházející­mu roku.