Lešenský zámek ožil kouzlem blížících se Vánoc v závěru listopadu. Pracovníci Muzea regionu Valašsko, do jehož správy pozdně renesanční sídlo spadá, vyzdobili zdejší historické komnaty 4 500 skleněných baněk ručně vyrobených šikovnými zaměstnanci vsetínského družstva Irisa.

Vstup do vánočně upravených zámeckých pokojů vede skrz loveckou halu v níž jsou baňky s motivy lesní zvěře a šišek. Romantická atmosféra převládá hned v následujícím interiéru – v zámecké knihovně – kterou zaplnily červené baňky ve tvaru srdce.

Ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích se zasněžuje. Ilustrační foto
Ski Areál Razula pokračuje v zasněžování. Sezónu zahájí až příští týden

„Největší zážitek však návštěvníky čeká v bílém sále, kde od štukového stropu splývají sloupy třpytivých baněk a celá místnost doslova září,“ říká kurátorka výstavy Kamila Valoušková z Muzea regionu Valašsko.

Své kouzlo mají i další komnaty, v nichž příchozí zaujmou například i netradiční černé baňky kombinované se zlatými ornamenty. Výstava Vánoce na zámku je v Lešné k vidění do 19. prosince. Zámek je otevřený denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin.

Zahájení rekonstrukce železniční stanice ve Vsetíně. 10. 12. 2021
Třímiliardová přestavba vsetínského nádraží odstartovala. Takto to vypadalo

Muzejníci upozorňují, že na základě platných nařízení lze do zámku vstoupit pouze s respirátorem a zároveň je nutné dodržovat rozestup alespoň 1,5 metru.

„Prohlídky (výstavy) organizujeme maximálně pro devatenáct lidí najednou, takže není potřeba testů ani očkování. Postačí jen respirátory, dodržování vzdáleností a ohleduplnost k ostatním,“ doplnil mluvčí muzea Jiří Koňařík.