VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žamboch: Nějaký náš fanoušek písničku poslal manželce Roberta Fulghuma

Vsetín /ROZHOVOR/ – Než jsem zvedla telefon, abych pozvala Jana Žambocha na kafe, nevěděla jsem o něm mnoho. Jen to, že se svou kapelou natočil dvě alba, přičemž za každé z nich obdržel od Akademie populární hudby Anděla. A že je ženatý a žije ve Vsetíně. Vykouzlete z toho rozhovor.

8.1.2013
SDÍLEJ:

Jan Žamboch.Foto: archiv kapely Žamboši

A tak jsem se ptala svých známých, kteří Honzu znají, aby mi o něm pověděli víc. A taky jsem si poslechla album Přituhuje. Na kafe jsme nakonec nešli, skončili jsme v redakci a ani si nedali nic k pití. Nicméně hovor kvůli tomu neplynul o nic pomaleji. A kdo ví. Kdybychom nespěchali k rodinám, možná bychom si povídali mnohem déle.

Žamboši byli původně duem. Byl jste jen vy a vaše žena Stanislava. Kdy se to změnilo?

Vznikli jsme v roce 2002 jako dva hlasy pro jednu kytaru. V tomto složení jsme v roce 2005 vydali první album To se to hraje… Pak se k nám přidal bubeník Jiří Nedavaška, který nás slyšel na nějakém festivalu a zaujali jsme ho. Teď je s námi už desátým rokem a musím říct, že nás za tu dobu hodně přetvořil. Celkový sound už zní jinak, kromě kytary máme i bicí a Staňka se naučila hrát na akordeon.

Jak byste charakterizoval hudbu, kterou hrajete?

Myslím, že je to pořád folk, ačkoli jsme teď trochu jinde než před deseti lety. S příchodem Jury se zvuk stal špinavějším a lidé říkají, že už to ani folk není, protože se v naší hudbě objevují prvky rocku nebo snad jazzu. Nicméně co tím myslí? Že nezníme jako bratři Nedvědové? Folk je ale přece i Merta, Třešňák, Redl, Dareband, Klus. Je to veliká bedna, do níž se toho hodně vejde. Všichni vědí, co je dechovka, co je hip-hop. Ale folk? Jak přesně zní jeho definice?

Kapela Žamboši má tři členy: Honzu Žambocha, Stáňu Žambochovou a Juru Nedavašku.

Kapela Žamboši má tři členy: Honzu Žambocha, Stáňu Žambochovou a Juru Nedavašku. FOTO archiv kapely Žamboši

Jste dvojnásobní držitelé ceny Anděl. Čím si vysvětlujete, že každá vaše deska sklidila takový úspěch?

Ceny Akademie populární hudby jsou rozdělené do dvou kategorií. Na hlavní a žánrovou. V té první hlasuje na dvě stě akademiků a je obrovský úspěch se v té obrovské konkurenci probojovat aspoň do nominací. Ve druhé kategorii ale hlasují odborníci na žánry a těch je jen kolem dvacítky. Vyhrát Anděla v menšinovém žánru proto není až taková sláva.

Zaznamenali jste po prvním Andělovi zvýšený zájem fanoušků, kteří skupovali vaše desky nebo vyprodávali sály?

Ne, takhle to nefunguje. Ocenění upozorní lidi na to, že ta která kapela existuje a stojí za poslech, ale neznamená to, že přijde na koncert více lidí. Ale samozřejmě nás začali do svých pořadů zvát osvícení dramaturgové, takže jsme se párkrát objevili i v televizi.

Uživí vás hudba?

Ne, máme všichni civilní zaměstnání. Já jsem si teď u chápajícího zaměstnavatele domluvil, že mám dva dny v týdnu volno, takže od pondělí do středy jsem amatér a od čtvrtka do neděle jsem profík. Ty ceny až tolik neznamenají. Kdybychom se chtěli živit hudbou, museli bychom jít po stezkách, které nám nejsou příjemné. Museli bychom se podbízet a dělat ústupky. Dnes vyprodávají sály hlavně travesti show. Pokud má ale koncert normální kapela, je poloprázdno. Pokud to teda není vyloženě provařená skupina.

Možná ale ani tohle neplatí, protože jsem byla ve valašskomeziříčském M-klubu na koncertu Anety Langerové, bylo taky poloprázdno…

A to je přesně ono. Když Aneta přestala dělat, co jí diktovala korporace, které se upsala poté, co vyhrála Superstar, stala se víceméně klubovou zpěvačkou. Dělá muziku podle svého, a proto už není tak často slyšet z rádií.

Mluvil jste o ústupcích showbyznysu. Co jste tím myslel?

Vyhýbat se tématům, která lidi bolí, nejít na dřeň, ale klouzat po povrchu a skládat chytlavé melodie. Tohle se hraje v rádiích, nic jiného se do playlistu nedostane.

Dříve jste skládal hudbu pro kytaru a dva hlasy, nyní musíte počítat s více nástroji. V čem je to jiné?

Mnohem méně jsme se hádali. (Smích.) Ale jiný rozdíl v tom není. Aranže vznikají někdy lehce, jindy bolestně, někdy se povedou a jindy ne.

Máte jako autor poslední slovo?

Kdybych bazíroval na blbostech, věřím, že by mě Staňka s Jurou přehlasovali. Mám nějakou představu, jak by měla písnička znít, ale myslím si, že to všechno vzniká až ve zkušebně. Nebráním se tomu, aby každý do hudby vtiskl to své. Upřímně, já bych nejraději skladby hrál pořád stejně. Jura by rád improvizoval a moje žena stojí někde mezi námi. Sem tam udělá při hraní na akordeonu krok bokem.

Je druhá deska jiná než první?

První deska je čistě folková. Když jsme ale natáčeli druhé album, svěřili jsme se do rukou producenta. Ten desku zaranžoval tak, že zní kapelněji. Od jejího vydání v roce 2009 jsme se ale posunuli, takže teď jsou ty písničky mnohem energičtější. Zvolili jsme filozofii, že každá deska bude jiná a že lišit se budou i koncerty, ať je to pestré.

Slyšela jsem, že už pracujete na třetí desce…

Vymyslel jsem si sólový projekt Guitar & Forest. Jsem totiž nejen muzikant, ale i lesník, a tak celý loňský rok jsem měsíc co měsíc vyrážel do přírody, kde jsem nahrával instrumentální skladby a zvuky lesa. To jsem smíchal dohromady. Je to dvanáct skladeb, na lednové křupe sníh a křičí sojka, v únorové hučí řeka Morava a začínají zpívat ptáci. Deska by měla vyjít v únoru, ale myslím, že to bude jen pro fajnšmekry. V rádiu vám přece nepustí instrumentálku s ptáčky. Na webu ale už máme všechny skladby k poslechu. Dělá mi to radost.

Kdy vyjde?

Třetí žamboší deska by měla vyjít asi na podzim 2013, tedy pokud se mi podaří napsat všechny písničky. Album by mělo být jiné než předchozí, s jinými aranžemi. Myslím, že lidé budou překvapeni, možná ale nemile, uvidíme.

Proč?

Vysvětlím vám to. Na druhé desce nám například hraje basa. Na třetí se ale může stát, že party pro basu převezme tuba. Na první desce zpíváme jen my se Stáňou, ale na té třetí by třeba mohly zaznít sbory. A třeba i čistě mužské. Možná použijeme i elektroniku, kdo ví.

Seznámil jste se svou ženou přes hudbu?

Ano, to už je dávno. (Smích.) Byl jsem ve Šluknově na lesnické škole a když jsem tam s kamarádem založil kapelu, sháněl jsem zpěvačku. A vychovatelé nám doporučili Stáňu, to bylo v devadesátém třetím. Trvalo nám deset let, než jsme „založili" Žambochy, ale to proto, že jsme se hodně míjeli. Nejprve jsem já byl na škole v Čechách, pak jsem byl na vojně v Praze, mezitím Stáňa studovala, jezdila po světě jako au pair. Hudební společné hraní začalo v roce 2002.

Kolik jste prodali desek?

První se prodalo tak dva tisíce a druhé zhruba taky tolik. Cédéčka ale prodáváme hlavně na koncertech, protože si nás hodně lidí stahuje přes internet.

Jak vás napadají texty?

To je život. Něco si vyslechnu, něco si přečtu, něco si prožiju. A pak to přetvořím v rýmy. Například jsem si nedávno přečetl knihu Roberta Fulghuma Drž mě pevně, miluj mě zlehka, což jsou příběhy z tančírny Century. A ten text mě natolik zasáhl, že jsem složil píseň. Zavěsil jsem ji na web a stalo se nečekané. Nějaký náš fanoušek písničku poslal manželce Fulghuma, která mu okamžitě napsala, že se jí moc líbí a chtěla by vědět, o čem je. Tak jsem text s pomocí přátel přeložil a zaslal jí ho. A pár dní na to se ozval sám Robert Fulghum s tím, že jeho knihu bude uvádět divadlo ABC a že by byl rád, kdyby se píseň v tom představení objevila. To mi přijde úžasné, ačkoli si od toho nic neslibuju.

Ta píseň je někde k mání?

Ano, je na našem webu www.zambosi.cz a jmenuje se Miluj mě zlehka, drž mě pevně.

Kdybyste nebyl hudebník, je nějaký umělecký žánr, který by vás oslovoval?

Těžko říct. Malovat neumím, jedině že bych snad jako valašský kubistický umělec maloval slunce našišato. Takže bych asi zůstal u své profese lesníka. Taky by mě zajímala dendrologie. Spisovatelem bych ale být nechtěl, protože to je těžká práce, a přestože si nemyslím, že bych se s texty k písním flákal, není to taková dřina jako napsat knihu. Já pořád bojuju s leností. (Smích.)

Kolik koncertů ročně odehrajete?

Je to tak sto koncertů ročně. Jezdíme po celé republice i Slovensku.

Doslechla jsem se, že jste napsal písně Zavřou nás všechny, Pane Nohavico a Basama s fixama. Můžete popsat, o čem jsou a je to váš styl vyjadřovat se k aktuálnímu dění?

Tyto písničky jsou takové „aktuálky" na téma, které lidi momentálně zajímá, možná bolí. Dříve jsem takové písničky nepsal, ale asi se měním. Zjistil jsem, že mi jdou velice lehce. Asi mne také spousta věcí bolí a nechci v tom zůstat sám. Hudba a písničky mají velkou moc. Umí s něčím v nás pohnout, změnit prostor, ve kterém se potkáváme. Věřím v to.

Jan Žamboch

• 38 let
• žije ve Vsetíně
• vystudoval lesnickou školu
• v roce 2002 zakládá s manželkou Stanislavou kapelu Žamboši
• dvojnásobný držitel ceny Anděl

Autor: Alexandra Buršíková

8.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 20 000 Kč Stavební technici projektanti, konstruktéři Samostatný projektant/ka (TZB). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SAMOSTATNÝ PROJEKTANT/KA (technické zařízení budov), Nástup možný ihned., POŽADUJEME: vzdělání VŠ nebo SPŠ stavební, praxe min. 5 let v dané profesi, znalost projektování zdravotechniky, topení a vzduchotechniky, znalost práce na PC - AutoCAD, MS Office, řidičský průkaz sk. B. , NABÍZÍME: stravenky. Místo výkonu práce: Valašské Meziříčí, PRVNÍ KONTAKT: telefonicky v době od 7:00 do 15:30 hodin na čísle 606 678 136 (Ing. Martin Maňák) nebo e-mailem: m.manak@bpprojekt.cz, ladislav.vasek@technoprojekt.cz, ov. 15.10.. Pracoviště: Bp projekt, s. r. o., Havlíčkova, č.p. 234, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Martin Maňák, +420 571 751 812,606 678 136. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 18 000 Kč Zámečníci strojů Zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZÁMEČNÍCI, Nástup možný ihned nebo dohodou., Požadujeme: praxi v oboru minimálně 3 roky, svářečský a paličský průkaz, První kontakt: telefonicky 602 787 383 nebo e-mailem: e-mail: polastikova@partr.cz, ov. 16.10.. Pracoviště: Partr spol. s r.o. 05, Hranická, č.p. 283, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Robert Trnovec, +420 602 787 383. Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 20 000 Kč Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) Provozní restaurace - Valašská koliba. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROVOZNÍ, Nástup možný ihned., Místo výkonu práce je restaurace Valašská koliba ve Valašském Meziříčí., Požadujeme: vyučení v oboru nebo praxi v provozu restaurace, , První kontakt: telefonicky na čísle 602 777 080 nebo e-milem: darcr@vm.inext.cz. Pracoviště: Foros z.s. 02, Smetanova, č.p. 807, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Peter Tulia, +420 602 777 080. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 85 Kč Pracovníci ostrahy, strážní Bezpečnostní pracovník/ce (vhodné i pro OZP). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč, mzda max. 95 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Nástup možný ihned. Místo výkonu práce: Supermarket Albert., Požadujeme: chuť pracovat. Trestní bezúhonnost., Náplní práce bude: chránit majetek klienta. Pracovat s kamerami. Procházet objekt a kontrolovat místa, kde je riziko, že se něco děje. Pracovat v obchodním řetězci s mezinárodním působením. Komunikovat s návštěvníky i se zaměstnanci., Nabízíme: víme, že začátky jsou těžké, proto hradíme kompletně uniformu a přispíváme na obuv. Pokud budete plnit práci svědomitě, chodit včas a bude Vás to bavit, rádi Vám přidáme a po čase nabídneme vyšší pozici. Pokud nejste zdejší, pomůžeme Vám najít bydlení a první tři měsíce Vám přispějeme., Možnost spolupráce na dohodu DPP, nebo pracovní poměr., První kontakt: telefonicky: 800 111 112, e-mailem: p.vyoralova@m2c.eu, ov.17.10.2018. Pracoviště: Mark2 corporation czech a.s. 05, Zdeňka Fibicha, č.p. 56, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Petra Vyoralová, +420 800 111 112.

Opora vsetínských nohejbalistů Jan Chalupa

Skvělé! Nohejbaloví Valaši v superfinále obhájili titul!

Fotbalisté Vsetína. Ilustrační foto

Fotbalisté Vsetína nasázeli nováčkovi čtverku

Studovali Burianovy kresby

Běžnou výuku si zpestřili studenti Masarykova gymnázia ve Vsetíně. V hodině výtvarné výchovy zavítali do Galerie Stará radnice, kde se prošli Světem fantazie ve stejnojmenné výstavě obrazů Zdeňka Buriana.

Kam s odchyceným medvědem? Zooparky se o šelmu neperou

Odchyt medvěda na Valašsku zřejmě ještě nějaký čas zabere, určitě ale neuškodí přemýšlet nad tím, kam poté zvíře umístit.

Z lepenky spinner, ze starého trička nákupní taška

Co lze vyrobit z věcí, jež bychom po použití nejspíše vyhodili? Z lepenky třeba populární spinner, z plastové láhve stojánek na tužky a ze starého trička nákupní tašku.

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

/VIDEO/ Jeden z nejlepších fotbalistů české historie letos v červnu definitivně skončil s profesionálním fotbalem. Tomáš Rosický se po boku mezinárodních hvězd typu Cesc Fábregas, Petr Čech nebo Karel Poborský rozloučil na pražské Letné ve velkém stylu. Samozřejmě u toho nemohli chybět ani ti nejlepší a nejtalentovanější fotbalisté, kteří se probojovali do minulého ročníku McDonald’s Cupu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT