„Znamená to kompletní likvidaci. Spálení úlů a veškerých pomůcek, které přišly s včelstvy do styku," říká smutně Miroslav Hyžák. Svou zálibu přitom zdědil po svém otci. Postupem času chov ustálil na pěti včelstvech. Nezapomněl modernizovat, pořídil nové nástavkové úly, připravoval se na rozšíření. Svůj chov hodlal zdvojnásobit…

S nepřízní osudu se ale po- dle jeho slov nedá nic dělat. „Je to nepříjemné, ale raději ať se to podchytí včas. Ať se to nerozšíří k dalším včelařům. V těchto případech nemá žádné zatajování či obcházení nařízení smysl," je přesvědčený Miroslav Hyžák. Přestože své vybavení nyní musí spálit, s včelařením úplně končit nehodlá. Byť počítá s tím, že nový začátek bude finančně velmi náročný.

Valašská Polanka je jedním ze dvou míst v regionu, kde se nákaza obávaným včelím morem v minulých dnech prokázala.

Druhým ohniskem jsou Kateřinice. Také tady si onemocnění už vybralo svou daň.

O polovinu svých včelstev přišel Věroslav Zbranek. „Už jsem spálil třináct úlů plus jeden, který byl prozatím prázdný," bilancoval ztrátu chovatel z Kateřinic.

Krajská veterinární správa (KVS) ve Zlíně kvůli dvěma novým ohniskům včelího moru na Valašsku nařídila mimořádná veterinární opatření. Podle vedoucího oddělení ochrany zdraví zvířat Petra Jínka na nezbytné pálení včelstev ještě dojde. Jaký bude jeho rozsah, ještě není jisté. „Kolem ohnisek nákazy byla vytvořena pětikilometrová ochranná pásma, která zasahují do katastrů jednotlivých okolních obcí," sdělil Petr Jínek.

V ochranných pásmech platí přísná opatření. Například zákaz přemísťovat včely. „Přemístění včel v rámci ochranného pásma je možné jen se souhlasem krajské veterinární stanice," uvedl v nařízení ředitel KVS František Mahdalík.

Žádost o souhlas s přemístěným včel musí každý chovatel navíc doložit negativním výsledkem laboratorního vyšetření na mor včelího plodu.

Včelaři v ochranných pásmech musejí mimo jiné také neprodleně zajistit prohlídku svých včelstev. „Při prohlídce včelstev je nutné použít ochranné rukavice pro jednorázové použití a po skončení prohlídky provést dezinfekci rukou, oděvu a obuvi," upozornil Mahdalík.

Hrozí pokuty až 50 tisíc korun

Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z mimořádných veterinárních opatření hrozí pokuta až 50 tisíc korun v případě soukromé fyzické osoby a až dva miliony pokud jde o firmu či podnikatele.

Dvě nová ohniska nebezpečné nákazy v Polance a Kateřinicích dokazují, že trápení valašských včelařů nekončí. Mor včelího plodu souží region už čtyři roky. Nebezpečná nákaza již dříve udeřila také v Lidečku, Lužné, Pulčíně a dalších místech Valašska.

Nynějšímu stavu podle některých včelařů nahrál i loňský rok, kdy byla slabá snůška a málo medu. Včely tak zalétaly „na lup" i do cizích úlů, čímž mohly k rozšíření nákazy napomoci.

Nákazu šíří roztoči i další škůdci

Mor včelího plodu převážně postihuje zavíčkovaný včelí plod. Původcem je Paenibacillus larvae, který vytváří mimořádně odolné spory. Nákaza se šíří infikovanou potravou, zalétlými včelami a roji, infikovanými plásty, úly a včelařským příslušenstvím. Nákazu mohou rozšiřovat i roztoči a jiní škůdci.