Nad dodržováním zákona, který pokuřování na uvedených místech zapovídá, bdí především strážníci městských policií. Z jejich zkušeností vyplývá, že porušování tohoto předpisu je ve valašských městech téměř na denním pořádku. „Je to naprosto běžné. Za uplynulý rok jsme řešili na tři stovky těchto přestupků,“ potvrdil například ředitel městské policie ve Vsetíně Nikolaj Martinák.

Nejvíce hříšníků přitom strážníci přistihnou v ranních hodinách a poté mezi třetí a pátou hodinou při návratu z práce a ze škol. „Týká se to zejména autobusového a vlakového nádraží,“ poznamenal Martinák. Podle jeho slov můžou strážníci na místě udělit provinilci blokovou pokutu až do výše tisíce korun. „Nejčastěji ale rozdáváme dvousetkorunové pokuty,“ doplnil ředitel.

Lidem se nelíbí odhozené špačky

Pokuta se prozatím vyhýbá dvaatřicetiletému Martinovi ze Vsetína. „Přiznávám, že na zastávkách na zákaz zapomínám a občas si zapálím,“ připustil Vsetíňan. „Na autobusovém nádraží jsem kouřil naposledy v létě ve Zlíně, když jsem si krátil čekání na spoj před odjezdem na dovolenou. Pořád mi bylo divné, že nikde nevidím popelník, až jsem si všiml cedule zákaz kouření,“ dodal ještě.

Doprovodným jevem pokuřování na zastávkách je nepořádek, který po sobě mnozí vyznavači tabáku zanchávají. „Ty poházené špačky mi vadí možná víc než samotný cigaretový kouř,“ uvedla například důchodkyně Anna Novotná. „Také jsem kdysi kouřívala, ale kvůli zdraví jsem přestala. Nechci nikomu kouření zakazovat, jen mi vadí dost malá ohleduplnost kuřáků k ostatním,“ poznamenala seniorka.

S porušováním „protikuřáckého“ zákona se potýkají běžně také strážníci v Rožnově. Podle jejich ředitele Daniela Vašuta jsou tady nejčastějšími hříšníky mladiství. „Vždy v ranních hodinách se zejména na autobusovém nádraží pohybuje řada studentů, kteří klidně pokuřují zákaz nezákaz,“ potvrdil Vašut.

Značnou část případů se rožnovští strážníci snaží řešit domluvou. Zejména v situacích, kdy se jedná o první přestupek. „Vedeme si evidenci a kontrolujeme, zda se přistižený už někdy provinil,“ prozradil Vašut. Podle toho pak strážníci volí mezi domluvou a pokutou. „Byl tady však také případ, kdy jsme mladistvému dali pětistovku pokuty, což je v této věkové kategorii strop,“ upozornil Vašut.