Myslivci zhodnotili uplynulou sezonu. Alarmující je počet kusů drobné zvěře. Už se u nás prakticky nevyskytuje. Spárkatá narůstá, ale kvůli kůrovcové kalamitě bude nutná její redukce.

Předseda Okresního mysliveckého spolku Vsetín Michal Zubíček zhodnotil loňskou sezonu jako úspěšnou, co se týče spárkaté zvěře i divočáků. Katastrofa je s drobnou zvěří.

„To je bída. Bažant už se prakticky neloví. Zajíců je taky jen pár kusů, střílí se maximálně do tomboly,“ posteskl si.

Úbytek drobné zvěře je daný způsobem hospodaření.

„Jsou tu obrovské lány, při kosení pícnin má traktor záběr až dvanáct metrů. Jede třicítkou, drobná zvěř nemá šanci utéct. Navíc mláďata mají snahu se přitisknout, stroj přes ně přejede a je konec,“ vysvětlil Zubíček.

Za nízký stav zajíců může navíc nedostatek stravy. Tento býložravec potřebuje druhovou pestrost, která se mu nedostává.

Další věc zapříčiňující nepříznivý stav drobné zvěře je používání hnojiv.

„Na Valašsku to ještě není tak hrozné, ale v Čechách se pole stříkají Roundapy (totální herbicid – pozn. redakce), to jsou všechno jedy. Není to jen o zvěři, je to o hmyzu, motýlích i o vrabcích. Vrabce už dnes neuvidíte. Dnes je problém vidět i běláska, který byl dříve škůdce,“ upozornil.

Nárůst naopak myslivci očekávají u spárkaté zvěře, vliv na zvyšující se počet bude mít kůrovec. To přinese problémy do budoucna. Stovky hektarů holin, které vznikly vytěžením, se budou zalesňovat. Jakmile se do nich spárkatá zvěř dostane, nikdo je odtud nevyžene. Budou tak vznikat značné škody. Tuto zvěř musí myslivci redukovat. A to nepůjde bez průseků, kde by mohli myslivci lovit.

Myslivecké sdružení Gigula z Velkých Karlovic zažívá poslední dobou úspěšné roky. Například předloni střelili 97 divočáků, což byl rekord spolku.

„Vloni to bylo kolem čtyřiceti. Divočáci se začínají víc ukazovat než normálně, protože vloni byl semenný rok, to podpoří plodnost bachyní až o osmdesát procent. Letos čekáme větší výskyt,“ nastínil hospodář sdružení Gigula Hubert Čecháček.

Zásadní problém myslivci z Karlovic vloni nezaznamenali.

„Asi se ale podepíše zimní kalamita, kdy popadalo hodně stromů. Leží tam a znemožňují pohyb zvěři i myslivcům a turistům. Neprojedou kola ani čtyřkolky. Zvěř má klid, je to taková malá rezervace. Čekáme ale, že se do ležících stromů pustí kůrovec,“ obává se hospodář.

Medvěda viděli Karlovští myslivci vloni každou chvíli.

„Zaznamenali jsme ho i na fotopastech, ale žádné škody nenapáchal. Vlci vloni strhli akorát jednoho koloucha a jednoho divočáka,“ doplnil Hubert Čecháček.

Pochvaloval si také dobrou spolupráci s arcibiskupskými lesy a dalšími nájemci luk a lesů, kteří o zvěř dobře pečují.

Jedna věc myslivce obecně trápí a tou je úbytek kolegů.

„Adeptů máme tak pětadvacet ročně, ale bohužel věnců, které posíláme zemřelým kolegům je stále více, kolem čtyřicítky,“ posteskl si předseda Okresního mysliveckého spolku Vsetín Michal Zubíček.

Vloni byl na Vsetínsku téměř dvojnásobný počet adeptů, kteří úspěšně složili zkoušky z myslivosti. Podle něj je to ale výjimka.

„Pokles členů je všeobecný trend u těchto velkých spolků. Mladé už tak neláká uvázat se k něčemu na celý život. Myslivost je spíš styl života než jednorázový koníček,“ uzavřel Michal Zubíček.