Přibližně půl roku uplynulo od zavedení služby pro ty, kteří dlouhodobě setrvávají ve stavu hmotné nouze a pobírají takzvané existenční minimum. Tedy něco málo přes dva tisíce korun.
„Zájemců o tyto služby máme dost,“ potvrdila tisková mluvčí Městského úřadu ve Vsetíně Eva Stejskalová.
Tato služba je založená na tom, že nárok na vyšší sociální dávky mají nově pouze ti, kteří si odpracují nejméně dvacet hodin měsíčně. Pokud se někdo rozhodne odpracovat dokonce třicet hodin v měsíci, dosáhne na částku ve výši téměř tři tisíce sedm set korun.
Veřejné práce téměř všude zahrnují především úklid ulic nebo úpravu městské zeleně. Kromě nich však mají možnost dlouhodobě nezaměstnaní pracovat také pro neziskové organizace.
„Tady je však potřebná určitá kvalifikace,“ objasnil hlavní překážku tiskový mluvčí Městského úřadu ve Valašském Meziříčí Josef Beneš.
Podle odborníků přináší podobné služby nezaměstnaným pozitivní motivaci při hledání nového zaměstnání.
Ve Valašském Meziříčí využívá veřejné služby čtyřicet lidí z celkových sto šedesáti. Ve Vsetíně je to přibližně sto deset lidí z dvě stě sedmdesáti.
V Rožnově pod Radhoštěm pak kolem třiceti ze sedmdesáti šesti osob.
„Lidé mají o tuto službu zájem, ale nemáme pro ně dostatek práce,“ posteskl si tiskový mluvčí Městského úřadu v Rožnově pod Radhoštěm Tomáš Gross.
Podle něj právě pro velký zájem ze strany nezaměstnaných se zastupitelé Rožnova pod Radhoštěm rozhodli obnovit s úřadem práce dohodu a tuto službu pro lidi zachovat i nadále.