Plánovaná proměna okolí škol a mateřinek je možná díky projektu Přírodní zahrady, který vyhlásilo ministerstvo životního prostředí.

„Oslovili jsme ředitele škol s možností zapojit se do projektu. Zájem o projevily mateřské školy Štěpánov, Vyhlídka, Podlesí, Bynina, Seifertova a základní školy Křižná a Masarykova, což nás těší,“ přiblížila místostarostka Yvona Wojaczková.

Doplnila, že radní na tento záměr v rozpočtu pro příští vyčlenili tři miliony korun.

Radnice nyní ve spolupráci s vedením škol jednotlivé projekty připravuje.

Vítěz soutěže Vesnice roku 2022
V Luhačovicích se vyhlašovala Vesnice roku. Zašová bodovala s koláči

„Zahrady se dočkají například nové zeleně a děti se mohou těšit na herní a další prvky jakými jsou úkryty pro živočichy a broukoviště či různé pomůcky sloužící k venkovní výuce a monitorování klimatu,“ popsala Wojaczková.

Aktuální projekt ministerstva životního prostředí navazuje na předchozí záměry stejného typu, díky kterým vznikly už stovky přírodních zahrad. Podle šéfky resortu Anny Hubáčkové je téma životního prostředí u mladé generace stále více populárnější.

„To i díky naší podpoře ekovýchovných projektů, kam se nepochybně řadí i přírodní zahrady u školských zařízení, na kterých lze v praxi řadu přírodních procesů srozumitelně demonstrovat,“ uvedla ministryně Hubáčková.

Připomněla, že stát už do více než tisícovky takových projektů investoval částku přesahující 400 milionů korun.

„Po dotacích se vždy jen zaprášilo,“ poznamenala Hubáčková.

Peníze ze současné výzvy lze využít na zázemí pro subjekty inspirované konceptem lesní mateřské a základní školy, stejně tak i na vybudování i úpravy venkovních areálů a pozemků základních, středních škol a vyšších odborných škol pro podporu výuky ve venkovním prostředí.

Vsetínský folklorní soubor Vsacan uspěl na mezinárodním festivalu horského folkloru v Polsku. Na snímku setkání zástupců souboru s vedením města na vsetínské radnici.
Valašský folklor zaujal v Polsku. Klubovnu Vsacanů zdobí ciupaga ze Zakopaného

Novinkou je rozšíření okruhu možných žadatelů oprávněných příjemců podpory o vyšší odborné školy, lesní základní školy a příspěvkové organizace zřízené územním samosprávným celkem, například Domy dětí a mládeže.

„Pro zájemce je připraveno 100 milionů korun, přičemž minimální výše podpory na jeden projekt je sto tisíc korun a maximální pět set tisíc korun. Žádosti mohou elektronicky podávat letos od 3. října do 30. listopadu,“ upřesnil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.