Zahrádkářům z Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu (ČZS) Vsetín se podařil nebývalý kousek. Na celostátní výstavě Flora Olomouc, která skončila v neděli, získali 1. místo v celorepublikové soutěži českých zahrádkářských svazů.

O tento neobvyklý úspěch se zasloužili vystavovatelé Jiří Martiš a František Bezděk ze Vsetína, Ester Miniaríková z Ratiboře, Martina Valůšková z Kateřinic a Zbyněk Pavelka ze Zubří.

„Jsme hrdí, takový výsledek se málokdy podaří. Za posledních deset let to nebylo. Měli jsme pár druhých a třetích míst, ale první jsme už dlouho nebyli,“ pochvaloval si Jiří Martiš.

Valaši získali první místo v konkurenci asi třiceti stánkařů. Zvítězili přesto, že k pěstování mají poněkud jiné podmínky.

„My jsme z podhůří. Daleko lépe se daří plodinám třeba na jižní Moravě, kde mají metr černozem,“ upozornil zahrádkář.

V celkovém zadání zahrádkářství - tržnice - zpracování ovoce zacílili pěstitelé ze Vsetínska na posledně jmenované.

„To byl podle mě důvod úspěchu. Z padesáti procent jsme se zaměřili na zpracování ovoce. Pak také na ovoce jako takové, z něhož devadesát procent byly plody ze sloupovek (sloupovité ovocné stromy, nenáročné na prostor – pozn. redakce),“ dodal Jiří Martiš.

Za takto postavenou ukázku si zahrádkáři odvezl diplom a 1. místo za „originálně řešenou expozici“.

O kvalitě práce zahrádkářů ze Vsetínska se mohou zájemci přesvědčit už tuto sobotu ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. V Dřevěném městečku bude Janíkova stodola hostit výstavu Úroda z polí, zahrad a sadů aneb Valašský hortikomplex.

Výstava, kterou připravuje každoročně zemědělské oddělení Valašského muzea v přírodě, představuje zemědělské plodiny z minulosti a ze současnosti.

„Pravidelně jsou k vidění odrůdy ovoce, okopanin a obilovin, které se v minulosti pěstovaly nejen na Valašsku. Tyto odrůdy může návštěvník přímo na místě srovnat s odrůdami současnými, které v poslední době dobývají český zemědělský trh,“ přiblížil ředitel muzea Jindřich Ondruš.

V poslední den výstavy, v neděli 20. října je připravená přednáška na téma Pěstování sloupovitých jabloní. Odborný instruktor ČZS Čestmír Jež začne povídat v konferenčním sále Sušáku v 10.30.