Vysoký zájem souvisí mimo jiné se skokovým zvyšováním záloh za teplo, jež v tomto roce potkalo Rožnovany napojené na centrální zdroj tepla (CZT) z místní společnosti Energoaqua. Se zástupci úřadu práce už jednalo také vedení rožnovské radnice.

Od 1. října letošního roku se Rožnovanům napojeným na CZT zvýšily zálohy za tepelnou energii na 2717 Kč za GJ včetně DPH. Podle společnosti Energoaqua je na vině drahý plyn, z něhož výhradně firma teplo vyrábí.

„V tomto roce je cena tepelné energie výrazně ovlivněna nárůstem ceny zemního plynu, jehož podíl na ceně tvoří více než 80 procent. Na tento nárůst jsme byli nuceni reagovat zvýšením ceny tepelné energie a vydáním nových ceníků v průběhu roku,“ vysvětlila společnost na svých webových stránkách.

Ilustrační foto
Silničáři pracují na několika stavbách v kraji. Kde je třeba dávat pozor

Podle Lukáše Trčky z firmy Energoaqua by však při konečném vyúčtování v letošním roce neměla částka za tepelnou energii neměla překročit 1750 Kč za GJ včetně DPH a v příštím roce pak má být cena díky zastropování cen zemního plynu ještě o něco příznivější.

„Mělo by dojít ke snížení ceny tepelné energie, která by neměla překročit částku 1500 korun za GJ včetně DPH. V následujících letech je očekáván ještě větší pokles ceny,“ řekl Lukáš Trčka.

Vedení města Rožnov se koncem října setkalo na radnici se zástupci úřadu práce. Tématem jednání byla možná pomoc obyvatelům města s rostoucími náklady na bydlení a hledání způsobu, jak ulehčit a zrychlit proces podání žádostí zejména o příspěvek na bydlení.

Kam se obrátit pro pomoc

Radnice upozornila na možnost, že každý zájemce si může vypočítat na orientační kalkulačce, která je dostupná například na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí, zda splňuje kritéria pro získání příspěvku. Lidé se mohou obracet také na sociální odbor MěÚ Rožnov, kde jim pracovnice pomůžou s vyplněním formulářů a předchystáním potřebných dokumentů.

„Nárůst počtu žadatelů způsobuje prodloužení čekací doby na úřadu práce, což není příjemné pro klienty ani pro nás. Vyplnění formuláře předem nebo kontaktování sociálního odboru a předpřipravení dokumentů rozhodně urychlí celý proces podání žádosti,“ potvrdila Eva Adamcová, ředitelka Kontaktního pracoviště Úřadu práce v Rožnově pod Radhoštěm.

Historička Muzea regionu Valašsko Kamila Valoušková.
Zářilo na Titanicu světlo z meziříčských skláren? Odpoví muzejní historička

Podle starosty Rožnova Jana Kučery je spolupráce městského úřadu a pracovního úřadu klíčová. Město zároveň hledá další způsoby pomoci.

„Chceme podávat přesné informace a občanům i zaměstnancům úřadu v této situaci co nejvíce pomoci. Chceme zapojit také senior centrum a připravujeme informační letáky. Jsem rád i za vznik naší energoporadny, kterou již využilo mnoho občanů ke konzultacím a poradenství,“ doplnil Jan Kučera.