Změna času naruší lidem jejich režim, upozorňuje lékař

O hodinu v čase zpátky se opět vrátíme v neděli časně ráno: ve tři hodiny končí totiž letní čas, ručičky hodinek tak ze tří posuneme na druhou.

Zatímco někteří změnu času proklínají, jiní ji neřeší a další dokonce vítají. Například Petr Němeček ze Zlína v tom má jasno: má raději zimu a dlouhé zimní večery, takže změna, která nás čeká o víkendu, je pro něj vítaná. „Bude dříve a déle tma. Ideální čas pro čaj, deku a dobrou knihu," pousmál se.

Naopak březnová změna opačným směrem mu poměrně vadí.

„Ale to je asi hodně individuální. Tvrdí se, že je to kvůli spotřebám energií. Jenže logiku mi to moc nedává. Podle mne je změna času přežitek z dob, kdy lidé chodili ve většině do práce mezi šestou a osmou hodinou a vraceli se mezi čtrnáctou a šestnáctou," podotýká Petr Němeček.

„Dnes už se ve větší míře pracuje v podstatě v různých intervalech čtyřiadvacet hodin. Takže to postrádá smysl. Změnu času bych zrušil. Nechal bych celoročně ten zimní čas," dodal.

Změna času ovšem může také „pocuchat" psychiku lidí a výrazně narušit jejich zavedený režim. Potvrzuje to také zlínský praktický lékař Jakub Zeman.

„Pokud si lidé stěžují, tak proto, že jsou vyvedeni z pravidelného režimu. Mají v sobě nastavené, že například chodí v určitou hodinu spát, a když dojde ke změně času, což je umělé přehození o hodinu, tak mají režim narušený. Třeba právě ten spánek. Člověk může mít kvůli tomu sníženou výkonnost a méně se soustředit. Navíc hned o týden později jsou Dušičky, což na ně také nepůsobí zrovna optimisticky," konstatoval zlínský praktický lékař.