Prvním letošním závodem je již tuto sobotu Noční stopa Valachy. Původně to měl být závod na běžkách. Vzhledem k nedostatku přírodního sněhu se uskuteční v náhradní variantě jako noční závod v klasickém terénním běhu.

Místo i čas startu zůstávají stejné. V 18 hodin u hotelu Galik ve Velkých Karlovicích. „Věříme, že náhradní varianta bude pro sportovce atraktivní. Možná i výhodnější, protože díky letošní netradiční zimě mohou mít více natrénováno právě v běhu než na běžkách," uvedl prezident seriálu Valachy Tour Vladimír Sušil.

Noční závod s intervalovým startem slibuje neobvyklý zážitek a atmosféru. Pořadatelé pro běžce připravili deset kilometrů dlouhou trasu po zpevněném povrchu, která bude na vybraných místech osvětlena loučemi. „Závodníkům rozhodně doporučujeme vybavit se čelovkami," upozornil Vladimír Sušil.

Vítězové si mezi sebe rozdělí odměnu ve výši 15 tisíc korun a získají i věcné ceny od partnera závodu, firmy prodávající elektroniku. Součástí Noční stopy Valachy bude i dětský závod na kratších tratích, který odstartuje již po sedmnácté hodině. Tedy ještě před úplným setměním.

Také letos Valachy Tour podpoří svou účastí známí sportovci. Prvního závodu seriálu se zúčastní Aneta Grabmüllerová, dvojnásobná juniorská mistryně světa v zimním triatlonu.

Seriál Valachy Tour čítá celkem pět závodů. Kromě Noční stopy Valachy také květnový Valachy duatlon, červencový Bike Valachy, srpnový Valachy man a říjnový závod Běhej Valachy.

Zájemci se mohou k účasti v jednotlivých závodech registrovat on-line za zvýhodněné startovné na www.valachytour.cz nebo v den konání přímo na místě. „Jednotlivé závody seriálu jsou propojeny bodovým hodnocením. Atraktivní ceny tak mohou sportovci získat jak průběžně v jednotlivých akcích, tak i po součtu všech bodů po ukončení celého seriálu," uvedla Martina Žáčková z Resortu Valachy Velké Karlovice.

Loni Valachy tour svou účastí podpořili například olympionici cyklista Jaroslav Kulhavý, veslař Ondřej Synek a triatlet Jan Čelůstka nebo nejlepší český ironman Petr Vabroušek. Absolutními vítězi se stali Lucie Gruchalová a Svatopluk Janečka. Celkově se loni do závodů zapojilo přes 1 400 sportovců a k tomu 400 dětí.