Mezi pěti nejúspěšnějšími školami z obou hledisek se umístily na Vsetínsku dvě základky.

Sedmikráska, škola z šestnáctitisícového Rožnova pod Radhoštěm, a základka z Velkých Karlovic, obce s přibližně 2300 obyvateli. Jak to, že jsou obě školy, jedna z většího města a druhá z větší obce, tak úspěšné?

„V prvé řadě je to kvalitním a dobrým týmem pedagogů, který na škole máme. A potom určitě individuálním přístupem k žákům, který nejen deklarujeme, ale hlavně praktikujeme,“ říká Pavel Sumec, ředitel školy Sedmikráska z Rožnova pod Radhoštěm.

Tady válí v matice

Nejúspěšnější školy na Vsetínsku dle výsledků přijímaček (v procentech)

ZŠ Sedmikráska Rožnov pod Radhoštěm 54,75
ZŠ Halenkov 49,74
ZŠ Vidče 49,62
ZŠ Velké Karlovice 49,17
ZŠ Valašská Polanka 48,21

Letošních deváťáků je 18, což je maximální počet v jednotlivých třídách.

Celkově školu navštěvuje 162 dětí. Zdejší žáci posledního ročníku nemají žádný povinný kurz, ale dobrovolnou jednu či dvě hodiny týdně, které po vyučování věnují vybranému učivu a tématům.

Důležitá je motivace

„Důležité je také nastavení samotných žáků a jejich vnitřní motivace k úspěšnému studiu,“ dodává Sumec.

Přijímací zkoušky na Mikulášském gymnáziu v Plzni.
Jak jsou na tom žáci v ČR? Přijímací zkoušky zvládají nejlépe ti z větších měst

Velmi oceňuje i práci školní psycholožky, která každý měsíc dochází do devátého ročníku a probírá s žáky například relaxační techniky a protistresové metody.

Tady válí v češtině

Nejúspěšnější školy na Vsetínsku dle výsledků přijímaček (v procentech)

ZŠ Salvátor VM 62,87
ZŠ Velké Karlovice 61,18
ZŠ Vsetín Ohrada 60,87
ZŠ Sedmikráska Rožnov pod Radhoštěm 60,74
ZŠ Valašská Bystřice 60,73

Historie základní školy ve Velkých Karlovicích se píše už od roku 1952. Posledních šest let ji vede Svatava Koňaříková. Škola má nejen úspěšné deváťáky, ale boduje i v různých olympiádách na celorepublikové úrovni.

„Je to kombinací úsilí všech pedagogů, kolektivu i samotných dětí a jejich rodičů. Žákům se snažíme dát maximum,“ říká ředitelka školy Koňaříková a dodává, že důležitý je přístup k dětem od první třídy.

Před samotnými přijímačkami na střední školy mají žáci dobrovolné doučování a hodiny navíc. Školu navštěvuje 179 dětí, z toho 20 je v deváté třídě.

Přijímací zkoušky z matematiky jsou noční můrou mnoha dětí. V přípravě mohou pomoci i příklady, které najdete v článku. Ilustrační snímek
Test k přijímačkám na střední školu: Vyzkoušejte si matematiku a český jazyk

Dvě největší města okresu, Vsetín a Valašské Meziříčí, mají mezi nejlepšími základní školy pouze z hlediska zvládání českého jazyka. V matematice je převálcovaly "venkovské" školy.

Otestujte své znalosti v aplikaci Aimos

Přijímačky s Deníkem: V aplikaci Aimos si každý může otestovat své znalosti a na základě výsledků se posléze zaměřit na to, v čem má nedostatky. Aplikace také umožňuje vyhledat konkrétní základní školu a tu propojit s preferovanými středními školami. Po vyplnění vstupního testu bude uživateli vytvořen individuální vzdělávací plán, který bude přizpůsobený doplňování znalostí potřebných k úspěšnému přijetí na vybranou střední školu. Aplikace je dostupná na adrese www.aimos.cz.

Jak a podle čeho jsme vybírali nejlepší školy 

Co znamenají čísla u škol? Jde o procento správně vyřešených úkolů z matematiky nebo českého jazyka žáky na dané škole v přijímacích testech za posledních pět let. Číslo 50.00 tedy znamená, že žáci vyřešili v průměru polovinu přijímacího testu.

Do výběru jsme zahrnuli všechny školy z daného okresu, které měly minimálně 20 žáků v devátých třídách, kteří dělali přijímací testy.

Kvůli relevanci dat jsme se zaměřili pouze na přijímací zkoušky na čtyřletá studia (téměř 90 procent všech) a vynechali jsme přijímačky na víceletá gymnázia. Zdroj: prijimacky.ai a Cermat

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ledopády na Pulčinách

Zdroj: Iva Nedavašková