Města se bojí nákladů na provoz zařízení. Čekají na novelu zákona o obecní policii

Nejbližší a zároveň jediné podobné zařízení ve Zlínském kraji je přitom až v Kroměříži. „Zájem Vsetína a Rožnova pod Radhoštěm o zřízení záchytky není tak velký, proto se prozatím nebudeme v této věci na Krajský úřad obracet,“ vysvětlil Částečka.

Podle starostky Vsetína Květoslavy Othové jsou hlavním důvodem, proč okolní města zatím nápad meziříčské radnice nepodpořila, finance. „Lidé, kteří zpravidla končívají na záchytné stanici, často nejsou schopni uhradit náklady na pobyt, takže provoz takového zařízení by značně dotovala všechna zúčastněná města,“ vysvětlila Othová.

Dalším důvodem odkladu je také připravovaná novela zákona o obecní policii. Ta by měla do pravomocí městských strážníků vůči opilcům vnést výrazné změny. „Hlavní novinkou je to, že budeme moci vozit podnapilé lidi na záchytku přímo my,“ prozradil ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martinák. S tím, že v současné době je působnost strážníků omezena jen na území konkrétního města.

Ani tato změna však nebude pro městské kasy žádnou výhrou. Pro městskou policii, která je financována z rozpočtů jednotlivých měst, to bude znamenat navýšení nákladů. „V první řadě jde o pohonné hmoty. Navíc budeme muset pořídit nové auto, speciálně upravené pro převoz opilců,“ přiblížil Martinák.

Velký problém vidí také v dojezdové vzdálenosti do Kroměříže. „Ze zákona bychom měli podnapilého na záchytku dopravit do pětačtyřiceti minut, což je v tomto případě nereálné. Znám i případy, kdy opilec během přepravy vystřízlivěl a na záchytku ho nevzali, takže cesta byla zbytečná,“ vylíčil šéf vsetínských strážníků.

Hlavní iniciátor zřízení záchytky na Valašsku, meziříčská radnice, se však myšlenky na budoucí vybudování zařízení v regionu ještě zcela nevzdává. „Vyčkáme, co novela o obecní policii přinese v praxi. Potom myšlenku zřízení záchytné stanice opět nastolíme,“ poznamenal Valašského Meziříčí Jiří Částečka.