Na čtyřicet policistů, zdravotníků a hasičů zasahovalo včera krátce po deváté hodině dopoledne v Jablůnce u Vsetína. Naštěstí se jednalo pouze o cvičení, při kterém se simulovala dopravní nehoda a následná havárie linkového autobusu, při níž se zranil větší počet lidí.

„Hlavním úkolem všech zúčastněných byl nácvik vzájemné spolupráce a komunikace,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Pro nacvičení zásahu byla vybrána místní silnice, která vede podél řeky Bečvy a spojuje Jablůnku a Pržno. „Vzhledem ke špatné dopravní situaci na hlavním tahu mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím je tato cesta často využívána jako provizorní obchvat Jablůnky,“ vysvětlil Mitáček.

Podle něj se řidiči v obou směrech často snaží předjet kolony aut čekajících u železničního přejezdu nebo ty, které se vytvářejí za pomalejšími auty.
„Pro nácvik likvidace následků nehody jsme zvolili modelový případ, kdy řidič jednoho osobního auta vytlačil v zatáčce autobus mimo silnici, a ten se pak převrátil na pravý bok do pole,“ popsal mluvčí krajských hasičů.

Jak dále uvedl, z asi dvaceti cestujících jich bylo čtrnáct zraněno. Cestující byli různě zaklíněni mezi sedačkami, dvě osoby během havárie vypadly a s lehkými zraněními se pohybovaly v blízkém okolí. Z vozu se nebylo možné dostat ven, protože dveře byly na spodní převrácené straně. Z autobusu vytékal benzín a další kapaliny.

Nehodu oznámil jeden z lehce zraněných mobilním telefonem na linku 112.

Nejdříve k nehodě dorazila policejní hlídka z místního obvodního oddělení. Do deseti minut pak také hasiči ze Vsetína a Valašského Meziříčí. Pomáhali i místní dobrovolní hasiči. „Hasiči nejprve zajistili, aby autobus nezačal hořet. Potom, společně se zdravotníky vnikli do útrob autobusu a pomáhali zraněným ven,“ vysvětlil Mitáček.

Několik lidí bylo podle něj uvnitř zaklíněno a na jejich vyproštění museli hasiči použít speciální hydraulickou techniku. Po uvolnění sevření byli zranění vynášeni ven a odváženi do okolních nemocnic. „Podle hlavní lékařky bylo jedenáct lidí zraněno lehce a tři byli zraněni těžce,“ vypočítal Mitáček. Policisté mezitím začali vyšetřovat havárii. Uzavřeli také silnici a řídili dopravu na hlavním tahu.

„Cvičení pozoroval tým odborníků, který nyní vyhodnotí jeho průběh,“ uzavřel Mitáček s tím, že zjištěné postřehy budou sloužit jako vodítko při přípravě dalších společných akcí, zvláště pak ke zkvalitnění práce všech záchranářských složek.