Šlo o speciální cvičení, které mělo prověřit dovednosti hasičů lezců, dobrovolných hasičů a horských záchranářů při práci ve výškách a nad volnou hloubkou.

„Zjišťovali jsme dobu potřebnou pro záchranu osob z lanovky a počet záchranářů nutný pro tuto akci,“ doplnil vysvětlení mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Cvičení bylo vyhlášeno ve čtyři hodiny odpoledne. Námětem byla porucha převodovky lanové dráhy, která zapříčinila zastavení bez možnosti dopravit lidi na sedačkách do cílových stanic.

„Po poruše zahájil provozovatel evakuaci osob z dosažitelných a nevyjetých sedaček a na další záchranu požádal o pomoc hasiče,“ vylíčil Mitáček.

Upřesnil, že lanovka je čtyřsedačková s celkovým počtem sedmasedmdesáti sedaček. „To představuje teoretickou možnost přepravy více než tří stovek lidí. V zimních měsících jezdí pouze směrem nahoru, což dává asi polovinu kapacity přepravy,“ řekl Mitáček.

Po vyhlášení cvičení se dvě lezecká družstva profesionálních hasičů rozdělila. Zlínská nastupovala na záchranu z horní stanice, skupina z Valašského Meziříčí pak ze spodní stanice. Jako první na místo reálně dorazila záchranná skupina členů horské služby, která se kladkou a lany dostala k prvním uvíznutým na sedačkách. „Záchranáři si vyzkoušeli výstup po opěrných sloupech, použití různých lanových technik zdolávání prostoru mezi sedačkami a následné spouštění figurantů na zem,“ popsal mluvčí.

Na zemi byli připravení dobrovolní hasiči, kteří dále pomáhali prochladlým figurantům a zajišťovali potřebný servis pro záchranáře. Při cvičení totiž dosahovala teplota vzduchu jen čtyři stupně a foukal silnější studený vítr.

Záchranářům se společnými silami podařilo na zem dostat všech dvacet figurantů během hodiny. Celou akci poté vyhodnotili a rovnou naplánovali další cvičení, už za reálných sněhových podmínek.