Vzácného ptáka přitom objevila nedaleko svého domku náhodou. „Při procházce s pejskem jsem si všimla zvláštního, krásně vybarveného ptáčka. Uhnízdil se v jámě, kterou vykopali stavebníci kvůli protlaku pod Bečvou,“ popsala.

Jelikož hrozilo zasypání hnízdiště, neprodleně uvědomila ochránce přírody. Ti po zjištění, že se jedná o vzácného ledňáčka říčního, okamžitě oslovili městský úřad ve Vsetíně. „Po konzultaci s Chráněnou krajinnou oblastí jsem dal zhotovitelské firmě pokyn pozastavit stavební práce,“ potvrdil místostarosta Vsetína Jaromír Kudlík s tím, že stavba spadala do projektu Čistá řeka Bečva.

Ze stavebních prací na svém pozemku nebyla rodina Václavíků zpočátku vůbec nadšená. „Měli jsme zájem, aby stavebníci místo uvedli co nejdříve do původního stavu. Když se ale objevil ledňáček, sami jsme apelovali, aby jámy nezasypávali,“ popisuje Marta Václavíková. Její dcera Marta Pecárová minulý týden ve Zlíně převzala za svou pozornost a záchranu vzácných ptáků ocenění.

Rodina totiž dbala na doporučení ochranářů a lokalitu hnízdiště po celou dobu držela v tajnosti. Přílišný zájem zvědavců by ptákům uškodil. Odborníci zájem rodiny o ledňáčky velmi oceňují. „Paní Václavíková udělala maximum pro ochranu tohoto vzácného ptáka,“ řekla zooložka Dana Bartošová ze SprávyCHKOBeskydy.

Podle ní se však také potvrdilo, jakou nouzimátento druh o hnízdiště. Ta se ochranáři snaží budovat i uměle, ovšem bez valných úspěchů. „Ledňáček říční potřebuje ke svému životu kolmou stěnu. Pokud někdo z obyvatel najde jeho hnízdiště na svém pozemku, měl by nás upozornit a ptáka hlavně nevyrušovat,“ upozornil ornitolog Miroslav Dvorský.