Teď se chystám s kamarády do hospůdky oslavovat. Takhle se v pondělí radoval čerstvý maturant Zbyněk Dufka ze Střední průmyslové školy ve Zlíně. Stejně jako 1600 studentů ze Zlínska jej letos čekala obávaná zkouška.

Na rozdíl od jiných vrstevníků maturitu zvládnul. „Bohužel hned první den se několika studentům odmaturovat nepodařilo,“ konstatoval například ředitel otrokovického gymnázia Ivo Kramář.

Obdobné neradostné zprávy měl i zástupce ředitele zlínské Střední průmyslové školy polytechnické Miloš Kovář. Ani zde několik středoškoláků zkoušku nezvládlo a po prázdninách si ji budou muset zopakovat.

Své o tom ví také němčinář zlínské průmyslovky Jiří Závodník. Rovněž on v minulosti musel nechat jednu dívku zkoušku opakovat.„Vytáhla si německou literaturu. Bohužel tam jsou daná jasná fakta. Jestli měla okno anebo se nenaučila, to nevím. Nechytala se však vůbec na nic,“ podotkl.

Střední školy se už pomalu chystají na nový systém maturit. A budí v nich rozpaky. „Nevíme ještě ani pořádně, z čeho budou. Před třemi lety byly například u informatiky jakožto volitelného předmětu vydané takzvané katalogy znalostí, které jsou ke zkouškám potřebné. Ty jsme zahodili, protože už je zase všechno jinak,“ krčil rameny ředitel zlínské průmyslovky Jaroslav Lednický.

Na léta 2010 až 2012 je naplánováno přechodné období, kdy se bude testovat systém maturit složených z českého jazyka a volitelného předmětu, kterým je cizí jazyk nebo matematika. Zkouška tak bude ve všech středních školách naprosto stejná, tedy gymnázia či učební obory s maturitou nevyjímaje.

Studenti si však budou moci určit ze dvou stupňů náročnosti. Podle Lednického bude efekt stejný, jako je nyní. Tedy že s velkou pravděpodobností budou třeba žáci technických škol volit jednodušší úroveň českého jazyka než gymnazisté.

„Je to jen zbytečné vyhazování peněz. Odborná zkouška a ústní zkoušky stejně zůstanou na škole, jen se to tím komplikuje,“ míní Lednický. To si myslí i zástupce ředitele zlínské střední průmyslové školy polytechnické Miloš Kovář. „Každá škola se snaží držet dobrou úroveň, nepotřebuje na to žádný státní bič,“ domnívá se.