„Počítáme s vyšším množstvím vody vzhledem k oteplení. Zatím sníh při teplotách kolem nuly taje pozvolna,“ uvedl dispečer Povodí Moravy Rostislav Hamala. Varoval však, že komplikace by nastaly, kdyby se náhle oteplilo a k tomu připadly srážky. „Příroda je mocná. Pokud by teplota stoupla například na patnáct stupňů celsia, není v lidské moci vodu zastavit,“ uvedl s tím, že zatím počasí vodohospodářům „nahrává“ do karet.

Výška hladiny Vsetínské Bečvy je nyní metr pod prvním povodňovým stupněm, u Rožnovské Bečvy to je podobné. Zásoby vody zadržené ve sněhu na území regionu jsou nyní obrovské. Činí 53 milionů metrů krychlových vody, což je kolem 70ti litrů na metr čtvereční.

Obyvatelé vesnic, které mají zkušenosti s červnovými povodněmi, sledují postupné zvyšování teplot s respektem. Připravené jsou protipovodňové plány. „Obavy jsou vždy. Loni přišla voda bleskově. Nikdo nic nečekal. Potok má zatím normální hladinu,“ obává se starostka Zašové Anna Mikošková.

Pohotovostní stav má krizový štáb města Valašské Meziříčí. Při včerejším zasedání vydal starosta Jiří Částečka pracovníkům městských technických služeb jasný pokyn: „Uvolněte kanalizační vpusti od ledu a nánosů posypového materiálu.“ Svůj úkol by měla skupina ručních čističů splnit během víkendu.

„Je to preventivní opatření, jehož cílem je snížit riziko lokálních záplav,“ vysvětlil Částečka. Ucpané vpusti bránící odtoku dešťových srážek byly totiž jednou z příčin bleskových záplav loni v červnu.