Rekonstrukce železniční stanice v Rožnově pod Radhoštěm bude stát 176 milionů korun. Investorem je Správa železnic. Práce potrvají do 31. května příštího roku.

„V první etapě se zaměříme na budování kolejiště, nástupiště, přeložky inženýrských sítí a stavbu technologického objektu. Na přelomu roku pak bude následovat komplexní rekonstrukce výpravní budovy a vybudování nových chodníků a parkovacích míst,“ říká Zdeněk Tomšíček, manažer projektu ze společnosti Swietelsky Rail CZ, která uspěla ve veřejné soutěži Správy železnic ve sdružení s firmou Edikt.

Kromě krátké vánoční přestávky se práce nepřeruší.

Součástí stavebních úprav rožnovské železniční stanice je také změna konfigurace kolejiště.

Policisté hlídkují v rožnovské Slezské ulici, kde došlo k trojnásobné vraždě a sebevraždě; čtvrtek 4. srpna 2022
Vyšetřování tragédie v Rožnově pokračuje, čeká se na znalce

Nově stavbaři položí 1200 metrů kolejí a umístí tři výhybky. Vnější nástupiště před výpravní budovou bude měřit 100 metrů, druhé poloostrovní jednostranné pak 120 metrů.

Obě budou mít nástupní hranu 550 mm nad temenem kolejnice pro pohodlný nástup a výstup z moderních souprav.

Rekonstrukce výpravní budovy, navržené mezi chráněné nemovité kulturní památky, zlepší zázemí zaměstnancům dopravce a cestujícím. Ti získají širší nabídku služeb a také prostornější čekárnu.

Bezbariérový přístup bude nejen do budovy, ale také na toalety a na nástupiště. Pro informování nevidomých osob poslouží orientační hlasový majáček. Vedle budovy vzniknou nová parkovací místa. V areálu nádraží se postaví také technologický objekt pro budoucí instalaci zabezpečovacího zařízení.

Železniční brána do Beskyd

„Ve stanici Rožnov pod Radhoštěm, kde končí jednokolejná regionální trať z Valašského Meziříčí, tak bude krásné prostředí hodné 21. století. Prostě jakási železniční brána do Beskyd,“ je přesvědčený Zdeněk Tomšíček.

Zmodernizované nádraží cestujícím zajistí bezpečný pohyb s bezbariérovým přístupem. Zvýší se také bezpečnost a spolehlivost železničního provozu. Projekt předpokládá, že celý areál dopravny bude oplocen, aby se zamezilo nedovolenému vstupu osob z okolí do kolejiště.

Podle Správy železnic cestující ocení také designové lavičky a koše, stejně jako nový přístupový chodník od konce Zemědělské ulice. V Rožnově už se na novou moderní podobu vlakové stanice těší.

„O rekonstrukci nádraží jsme se Správou železnic jednali asi šest let. Jsem ráda, že oprava prostor již začala a že se nám zde podařilo prosadit také opravu nádražní budovy, která tvoří identitu celého nádraží,“ řekla rožnovská místostarostka Kristýna Kosová.

Připomněla, že nádraží nebude přístupné jen z jižní strany – od silnice I/35, ale také ze severu.

„Ze Zemědělské ulice projdete úhlopříčně chodníkem nebo můžete někoho přivézt autem a vyložit ho na krátkodobém parkovišti,“ přiblížila místostarostka.