Tato vžitá představa postihu již dávno neplatí. Učitelé odebírají žákům předměty vesměs pouze do konce dané vyučovací hodiny. Vyplývá to z vyjádření některých oslovených ředitelů základních škol ve Zlínském kraji.

„Předměty se zabavovaly před třiceti lety. Teď už se o to starat nemůžeme, přece jen by se mohlo něco ztratit. Maximálně něco odebereme jen do konce hodiny, například když si žák ve vyučování hraje s mobilem,“ sdělil zástupce ředitele Základní a mateřské školy v Uherském Hradišti Milan Hampl.

Vzpomenul i případ, kdy jeden žák měl v boční kapsičce aktovky cigarety. O tabák nakonec přišel, na konci školního roku se s ním však zase shledal. „Další si zase do školy přinesl přes deset tisíc korun. To jsme volali rodičům, aby o tom věděli,“ doplnil. Podobně na tom jsou v Traplicích na Slovácku.

Cenné věci si občas přinesou i ve 3. základní škole v Holešově.

„V tomto případě voláme rodičům. Je to preventivní ochrana před poškozením,“ konstatovala ředitelka 3. základní školy v Holešově Jitka Heryánová.

Ředitel Církevní základní školy ve Zlíně Miroslav Škarka sdělil, že ti menší žáci si do vyučování nosí hračky, na druhém stupni jsou to pak většinou mobily. „Tyto věci jsou jim většinou odebrány do konce hodiny. Pokud neuposlechnou a prohřešek se opakuje, zavoláme rodiče,“ dodal Škarka. V Základní škole v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku se potýkají s podobnými nešvary.

„Žáci ve vyučování obtěžují s mobily či MP3 přehrávači. V tomto případě jim je vezmeme a vyzveme rodiče, aby si pro ně osobně přišli a svým dětem domluvili. Pokud se to opakuje, může následovat kázeňský postih,“ podotkla ředitelka Eva Manďáková s tím, že navždy však děti přijdou o předměty typu zapalovač.

Ředitel Základní školy Vsetín-Luh Petr Kořenek si myslí, že učitel by osobní věci žáka zabavovat neměl. „Na druhou stranu je však nutné respektovat školní řád. Pokud to tak není, ve výjimečném případě pak tato situace nastat může,“ připustil Kořenek.

Na své škole určil jasně daná pravidla při přechovávání mobilních telefonů během vyučování. Žáci je musejí mít u sebe v kapse nebo ledvince, aby nedošlo k jejich ztrátě či krádeži. Samozřejmostí je vypnuté vyzvánění.

Dva oslovení žáci druhého stupně podotkli, že někteří pedagogové se dovedou zabavení věci vyhnout, a přesto hříšníka umějí potrestat.

„Do hodiny si nic kromě učebnic a sešitů nenosím. Nechci učitele zbytečně dráždit. Věci nám totiž většinou neberou, ale okamžitě nás vyvolají a vyzkoušejí,“ popsal své zkušenosti Petr Fiala z Kroměřížska.

Podobnou zkušenost má také jiný žák základní školy.

„Když se to stane jednou, učitelka řekne, ať si věci, které nepatří do vyučování, schováme. Když neposlechneme, jdeme hned do ředitelny,“ pokrčil rameny Daniel Skopalík ze Zlínska.