Práce měly skončit koncem loňského roku. Protože ale napadl brzy sníh, termín se posunul. Chyba se vyskytla také na straně projekční firmy Moba Studio Praha.

„Místo nevzhledného asfaltu položíme udusaný písek s pryskyřicí, dělníci ale musí počkat na teplo a sucho,“ nastínil důvod zdržení mluvčí vsetínské radnice Jiří Žůrek.

O nepřízni počasí, jako hlavním viníku zdržení, hovoří také zástupci firmy, která práce provádí.

„Klimatické podmínky nám na podzim znemožnily ukončení prací. Kvůli zachování technologické kázně, a tím záruky díla, stavbu dokončíme na jaře. Předpokládáme, že to bude duben,“ potvrdila Irena Kratochvílová ze společnosti TM stav ze Vsetína.

Firma, která se striktně drží schváleného projektu, se musela vypořádat také s pozdržením práce vzhledem k chybě v projektové dokumentaci.

Jsou i nesrovnalosti v projektu

„Na zdržení prací se podílela také nesrovnalost v realizačním projektu. Byly zde totiž chybně uvedeny prefabrikáty pěší zóny,“ hájí se Kratochvílová.

Dle jejích slov jsou již hlavní práce kompletně provedeny. Dokončení se týká pouze povrchové vrstvy. V těchto dnech vzhledem k počasí probíhají na náměstí pouze udržovací práce.

Náměstí, stylizované do parkové podoby, se dočká zbrusu nové pěší zóny, přibudou sloupy veřejného osvětlení a vysazeny budou keře i stromy.

Památník osvobození a hrob neznámého vojína zůstane podle plánů zcela nedotčen.

Vsetíňany tolik diskutované vykácení stromů bylo podle Źůrka nevyhnutelné. Dendrologové doporučili stromy smýtit kvůli nebezpečí zranění chodců. „Stromy měly narušený kořenový systém a nebyly stabilní,“ podotkl Žůrek.

Lidé, toužící po odpočinku ve stínu stromů, mohou být ale klidní. O příjemné chvíle strávené pod větvemi je radnice rozhodně nepřipraví. „Na náměstí jsme nechali vysázet dvaatřicet vzrostlých lip,“ uklidnil Žůrek.

Projekt pamatuje také na úpravu přilehlých ulic s navýšením počtu parkovacích míst.

Naproti gymnáziu vznikne pětadvacet odstavných ploch. Dalších osmdesát aut se vejde do ulic Źerotínova a Kobzáňova.

Rekonstrukce náměstí Svobody bude radnici stát téměř dvacet milionů korun, peníze jdou z Integrovaného plánu rozvoje města. Záměr zastupitelstva naráží spíše na nepochopení samotných Vsetíňanů. U nich převládájí negativní emoce hlavně pokud jde o vykácené lípy, způsob využití náměstí i finanční nákladnost celé stavby.

„Mrzí mě, že se vykázely krásné lípy, které lemovaly náměstí. Podle mého názoru se náměstí mohlo jen poopravit bez takových velkých zásahů,“ posteskl si Bohuslav Marek ze Vsetína. Někteří zase kroutí hlavou nad velkými náklady, které s sebou oprava náměstí nese, i účelem.

„Myslím si, že stavbu provádí dlouho a je drahá. Nově zasazené stromy budou růst podstatně déle než se docílí požadované výšky. Přesto, že každou modernizaci jako stavař vítám, myslím si ale, že město nedocílí stylizace náměstí do prvorepublikové podoby, jak asi chtěli. V okolí náměstí je totiž spousta moderních prvků,“ podotkl Tomáš Kostka.

Renata Hajdová