„Od té doby, co mám ten pekelný stroj v kapse, jsem o telefonní budku ani nezakopl. Možná snad jednou výjimečně, když byl mobil vybitý. Ale to snad muselo být ještě v minulém století," zamýšlí se s úsměvem nad otázkou, zda ještě v dnešní době využívá veřejných telefonních automatů.

Trend, kdy telefonní budky z ulic měst pomalu ale jistě mizí, je podle něj velmi dobře patrný. „Minulý týden sem si všiml, že i budku na vsetínské Jasence u Moštárny už demontovali," přidal čerstvý poznatek Martin Mrlina.

Z automatu volal před 15 lety

Podobné zkušenosti jako on má řada dalších lidí. „V době mobilních telefonů a dalších prostředků moderní komunikace budky postrádají smysl, ne?" reagoval otázkou Vlastimil Fiala z Janové. Podle svých slov ji sám naposledy využil asi před patnácti lety v Praze. „V Janové jsme měli telefonní budku přímo u obecního úřadu. Ale přiznám se, že si nyní nevybavuji, jestli tam stále ještě stojí," pokrčil rameny Vlastimil Fiala.

Valašsko má 154 veřejných přístrojů

Že telefonních automatů rok od roku ubývá, potvrdil mluvčí společnosti Telefónica Česká republika Hany Farghali. Ještě na počátku minulého roku podle něj bylo na Valašsku celkem 201 veřejných telefonních přístrojů. Sto dvacet jedna bylo mincových, pětatřicet kartových a o deset více kombinovaných. Během roku 2011 jejich celkový počet poklesl o dvacet sedm, tedy o třináct procent.

Přístroje pak postupně ubývaly i během roku letošního. Aktuálně je ve městech a obcích regionu 154 telefonních automatů. Z toho je osmnáct na kartu, pětadevadesát mincových a čtyřicet jedna kombinovaných. „Obecně platí, že nejvíce lidé automaty využívají v centrech měst a turistických oblastech," uvedl Hany Farghali.

Konkrétní místa neuvedl. Z bezpečnostních důvodů. „Velmi často totiž dochází k pokusům o vykradení automatů a jejich následnému poškození," vysvětlil mluvčí.

Ze stejných důvodů neupřesnil ani, jakou sumu peněz lidé do telefonních automatů vloni na Valašsku naházeli. „Nicméně známe jiné zajímavé údaje. Například za minulý rok lidé v České republice vhodili do telefonních budek třináct milionů mincí včetně euro mincí o celkové váze přibližně šedesát dva tun," prozradil Hany Farghali.

Z budky je možné poslat e-mail

Je tedy zřejmé, že telefonní budky ještě stále svoji funkci plní, přestože jich ubývá. Přežití konkrétních přístrojů se mimo jiné řídí i jejich ziskovostí. Část zrušených automatů jde tedy na vrub jejich slabému využití. „Ubývá jich ale i proto, že se zruší dva vedle sebe stojící na karty a mince a nahradí se jediným kombinovaným," nabídl jiný důvod Hany Farghali.

Doplnil, že moderní veřejné telefonní automaty nabízí i řadu doplňkových služeb. Například zasílání e-mailů či krátkých textových zpráv SMS.

Útoky vandalů

Údržba sítě veřejných telefonních automatů přijde společnost Telefónica ročně na miliony korun. „Velká část těchto prostředků míří na jejich opravu po útoku vandalů a zlodějů," poznamenal Farghali. Jedním z řady příkladů je událost z loňského léta, která se stala v Dolní Bečvě. Trojlístek výlupků z Rožnovska si tady pod vlivem alkoholu vylil svou zlost právě na stanovištích pro telefonování.

„Skleněnou výplní jedné budky prohodili popelnici. Další dvě obdobným způsobem poničili kameny," připomněla vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

I přes negativní zkušenosti s vandaly a neustálý pokles zájmu o volání z automatů obava, že budky z ulic úplně zmizí, zatím není na místě. Jejich přežití mimo jiné zaručuje Český telekomunikační úřad. Ten právě společnosti Telefónica přímo ukládá povinnost veřejné automaty provozovat. Naposledy ji prodloužil letos v březnu, a to až do konce roku 2014. „Cílem je zajistit pro občany přístup k veřejně dostupné telefonní službě v pevném místě. Zejména v menších obcích do pěti tisíc obyvatel," řekl František Malina, tiskový mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.