Před nedávnem vyhrála zlatou medaili na mistrovství kuchařů a cukrářů v Hradci Králové.

Soutěže se účastnila s perníkovou kolekcí k výročí příchodu Konstantina s Metodějem na Velkou Moravu. „S tématem přišla vedoucí paní učitelka Jaroslava Londová. Já pak podle fotografií a různých dokumentů nazdobila perníky," vysvětluje zlatá medailistka.

Mezi jejími výrobky mohla porota najít například perníkovou kapli svatého Cyrila a Metoděje na Radhošti či pamětní medaile k příchodu věrozvěstů. „Medaile byly na zdobení ze všeho nejtěžší. Ale myslím, že výsledek stojí za to," hodnotí své dílo šestnáctiletá cukrářka. Kromě školních prací se ve volném čase věnuje zakázkovému pečení dortů. „Někdy za mnou lidé chodí už s určitou představou. Často ale musím vymyslet celý dort sama. Vím pouze, pro koho je a k jaké příležitosti bude," popisuje mladá cukrářka.

Pro inspiraci proto chodí na internet. „Při prohlížení hotových dortů si vždy vyberu části, které se mi líbí a pak je nějak spojím dohromady. Baví mě to," říká Markéta.

V tom, co dělá, má doma velké zastání.

„Kdykoliv potřebuju znát názor na podobu dortu, který vyrábím, dokáže mi vždycky poradit brácha. Pracovní postup s ním ale probírat nemůžu, on je spíš přes to pojídání," směje se šestnáctiletá studentka. Cenné rady jí dávají také rodiče a prarodiče. „Hlavně mamka s babičkou. Ty se totiž cukrařině dříve věnovaly. Je to super, protože vědí, co a jak správně udělat. Jindy mne ale zase kritizují, že by některé věci udělaly jinak. Jenže si je stejně udělám po svém," krčí rameny Markéta.

Oboru by se chtěla věnovat i do budoucna. „Nástavbu ve škole ale dělat neplánuju," zakončuje cukrářka.

SOUVISEJÍCÍ Vítězné perníky připomínají věrozvěsty