Dvě ženy, které zajišťovaly zájemce o očkovací certifikát „bez očkování“, jsou podezřelé z trestných činů přijetí úplatku (trestní sazba až 5 let) a padělání a pozměnění veřejné listiny (trestní sazba až 3 roky).

Druhé dvě stíhané pracovaly ve vsetínském očkovacím centru a evidovaly zájemce do příslušných systémů, aniž by tito lidé očkování fyzicky podstoupili.

„Obě jsou obviněny z trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny,“ upřesnil policejní mluvčí Petr Jaroš.

Dodal, že mladší z žen je navíc podezřelá z přijetí úplatku s trestní sazbou až čtyři roky a vzhledem k tomu, že zničila více než sedmdesát dávek vakcíny, také z poškození cizí věci, za což hrozí až roční vězení.

Podle policistů se ženy činnostem, za které jsou stíhané, věnovaly nejméně od loňského září. Certifikát jejich přičiněním za tu dobu získalo nejméně 74 lidí napříč republikou.

„Vydání dalších osmi falešných certifikátů vsetínští kriminalisté zabránili,“ podotkl Petr Jaroš.

První letošní miminko města Zlín se narodilo  na Nový rok čtyři minuty před půlnocí jako páté dítě do rodiny Vodičkových. Dostal jméno Antonín a vážil 4410 gramů.
První zlínský občánek roku 2022 je Antonín. Narodil se jako třetí v kraji

Popsal také, jak celý systém fungoval. Zprostředkovatelky posílaly potřebné údaje o zájemcích pracovnici očkovacího centra a následně od zájemců vybíraly částky od dvou do sedmi tisíc za jednu dávku. Tyto úplatky celkem dosáhly téměř půlmilionové hodnoty. Policistům se podle Jaroše podařilo zajistit finanční prostředky v řádech statisíců.

„Jedna z pracovnic za navádění dat do systému dostala kosmetiku v několikatisícové hodnotě, druhá žádnou úplatu, ať materiální či finanční, nedostala,“ dodal policejní mluvčí.Ve Vsetínské nemocnici, pod kterou vsetínské očkovací centrum spadá, se o možném nelegálním zprostředkovávání certifikátů dozvěděli počátkem prosince.

Deníku to dnes řekla ředitelka nemocnice Věra Prousková s tím, že tato informace pocházela od veřejnosti.

„Tento podnět jsme společně s trestním oznámením ihned předali polici,“ uvedla Prousková.

Doplnila, že až dosud byla nemocnice vzhledem k vyšetřování vázána mlčenlivostí.

„Na základě zveřejnění zprávy policií jsme ji nyní požádali o sdělení jmen osob, které se na této činnosti podílely. Mohu však říci, že jedna z nich nám tuto skutečnost sama sdělila a požádala o ukončení pracovního poměru,“ sdělila ředitelka.Na potvrzení dalšího jména vedení nemocnice čeká.

„Současně jsme prověřili všechny nastavené postupy v očkovacím centru, oprávněné přístupy do informačních systémů a tak dále. Nedošlo k systémovému pochybení, ale k selhání jednotlivců,“ ujistila Věra Prousková.