Prostředníkem mezi obyvateli Semetína a radnicí bude nový sedmičlenný osadní výbor, který na svém posledním zasedání schválili vsetínští zastupitelé. „Není to žádná snaha o osamostatnění, takové tendence nemáme," odmítá hned na úvod zvolená předsedkyně Osadního výboru Semetín Denisa Mezníková.

Semetínští chtějí vědět, co se děje

Cílem je podle ní především zlepšit komunikaci mezi místními lidmi a městským úřadem. Jednoduše řečeno, lidé v Semetíně chtějí podle Denisy Mezníkové vědět, co vedení města v Semetíně plánuje a naopak by rádi městské zastupitelstvo informovali o tom, co je trápí. „Získáme tak možnost dostávat informace zavčasu. Dopředu se dozvíme, o čem se bude jednat a máme také právo se přihlásit a vyjádřit se k tomu," říká Denisa Mezníková.

Názor Semetíňanů tlumočený po dohodě prostřednictvím osadního výboru bude mít podle ní větší váhu. „Problémy, o kterých se neví, jsou problémy, které se neřeší. Díky osadnímu výboru můžeme radnici upozornit přímo na ty, které nás sužují," uvádí dále Denisa Mezníková. A není jich málo. Aktuálně například zimní údržba i problémy palčivějí a dlouhodobější. „Problémem jsou třeba černé skládky a ideální není ani bezpečnost provozu. Například u semetínského arboreta končí chodník pro pěší, zastávky jsou ale o padesát metrů dál, chybí osvětlení i přechod pro chodce," upozorňuje Denisa Mezníková. S bezpečností souvisí také křížení Cyklo- stezky Bečva s hlavní silnicí u semetínského mostu. Místo je zejména za horší viditelnosti velmi nepřehledné.

Tristní je podle názoru obyvatel Semetína také stav autobusových zastávek, chybí rovněž odpadkové koše. Velkým nedostatkem je pak absence většího společenského sálu. Poté, co přestala před časem v Semetíně fungovat stará hospoda, chybí místo pro pořádání větších akcí či společenských setkání. „Máme velmi aktivní hasiče, ale jak se v hasičárně sejde padesát lidí, nemáme se kam pohnout. A není možné dělat jen akce pod širým nebem," konstatuje Denisa Mezníková.

Sedmičlenný osadní výbor se bude scházet pravidelně jednou měsíčně. Semetím má také své vlastní webové stránky, kde zájemci naleznou aktuální informace i knihu přání a stížností a mohou zanechat své připomínky.

Mezi obyvateli Semetína byl o zřízení osadního výboru velký zájem. „Sami si uspořádali volby, u nichž byla dokonce větší účast než při volbách komunálních," připomněl Michal Berg, zastupitel za Koalici pro otevřený Vsetín, která se Semetínskými na vzniku výboru spolupracovala. „Nikdo z členů výboru nemá zájem na tom, aby jeho funkce byla placená. Nevznikne tak žádný nárok na rozpočet města," doplnil.

O zřízení osadního výboru museli svými hlasy rozhodnout zastupitelé města. Vedoucí právního oddělení radnice Aleš Gnida připomněl, že se tak děje v souladu se zákonem o obcích. Vsetínští zastupitelé podpořili vznik výboru v Semetíně jednomyslně.