Podle ředitele Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Kroměříži Jana Slezáka je růst cen vstupného nutností. „Zejména kvůli sníženému příspěvku ze státního rozpočtu, ale též kvůli neustále rostoucí ceně energií. Své příjmy tedy musíme zvýšit tímto způsobem,“ konstatoval Slezák. Návštěvníci památek se však dle jeho slov alespoň dočkají zvýšeného komfortu. „Některé prohlídkové okruhy budou sdruženy, přibýt by měly i nové. Chystá se také řada doprovodných programů,“ podotkl Slezák.

Zdražení se tak dotkne například turistů, kteří zavítají na Státní zámek Buchlovice. „Oproti loňsku zdražujeme vstup do zámecké expozice o dvacet korun, více bude stát i vstup do zámeckého areálu nebo parku,“ informovala buchlovická kastelánka Ivana Syslová. V ceně je pak zahrnut i volný vstup na výstavy, kterých budou letos v Buchlovicích pořádat hned několik. Podraží též svatební obřady. „V sale terreně přijdou na 3 tisíce korun, což znamená oproti loňsku nárůst o sto procent, v hudebním sále budou stát jednou tolik. Nově mohou svatebčané využít k obřadu také zámeckého parku,“ doplnila Syslová.

Také na nedalekém hradě Buchlově ceny vstupenek vzrostou. „Sami jsme k tomuto nepopulárnímu kroku přistoupit nechtěli, ale šlo o nařízení shora. Oproti loňské stokoruně je tak vstupné na hlavní okruh nově stanoveno na 120 korun,“ objasnila vedoucí oddělení návštěvnického provozu hradu Marcela Jošková. Potvrdila však, že se návštěvníci Buchlova mohou těšit na nebývalé množství doprovodných akcí a speciálních prohlídek. „Uvažujeme také o nákupu hvězdářského dalekohledu, kterým by bylo možno v noci z věže pozorovat oblohu,“ sdělila Jošková s tím, že pakliže půjde vše hladce, mohli by se návštěvníci dočkat této atrakce už letos.

Ani kroměřížský zámek se zdražení nevyhne. „U hlavních tras bude činit 20 korun,“ oznámil tamní kastelán Martin Krčma. Připomněl však, že zůstává zachován systém slev pro studenty, seniory a občany se ZTP, které procentuelně dokonce vzrostou. Kroměřížský zámek přitom výrazně zdražoval už loni. „Počet návštěvníků nám sice poté klesl, ale co se týká příjmů, ty zůstaly zhruba na stejné úrovni,“ připustil Krčma. Specialitou pak letos podle něj bude sloučené vstupné Via Atis. „Jeho majitel s ním může do obrazárny, galerie, mincovny a také na všechny výstavy a koncerty, které budou v daný termín pořádány. Platit bude po dva dny,“ zdůraznil Krčma, který dodal, že aktuálně už je díky výstavě kamélií zpřístupněna Květná zahrada.

Připlatit si od letoška budou muset i návštěvníci zámku ve Vizovicích. Plné vstupné zdraží o 10 korun, rodinné dokonce o dvacetikorunu. „Pro památky je aktuální finanční situace velmi nepříznivá,“ přiznala kastelánka vizovického zámku Jana Pluhařová s tím, že zdražení nebude jedinou reakcí na tento stav. „Budeme také snižovat počet zaměstnanců,“ připustila Pluhařová. Přesto se turisté, kteří do Vizovic zavítají, dočkají podle kastelánky opět řady doplňkových akcí nebo sezónní výstavy.

Naopak při starém zůstanou ceny na hradě Brumov, který je spravován městem Brumov-Bylnice. „Korekci vstupného se zavedením slevového systému jsme provedli před několika lety a nyní ne něm nehodláme nic měnit,“ sdělil správce hradu Miroslav Obadal. Turisty, kteří do Brumova zavítají, letos znovu potěší festival divadelní léto, pokračovat bude i archeoprůzkum dolního hradu.

Viktor Chrást