Uvedený kopcovitý úsek ve Vsetínských vrších totiž pracovníci Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) ohraničili dopravní značkou Zimní výbava.

„V praxi to znamená především to, že zde mohou vjet pouze vozy, které mají na hnacích nápravách zimní pneumatiky se vzorkem hlubokým nejméně šest milimetrů,“ vysvětlil mluvčí ŘSZK Vojtěch Cekota.

Úsek silnice vymezený novou značkou mezi Rožnovem a Valašskou Bystřicí je dlouhý asi čtyři kilometry, silnice od Vidče je dlouhá necelé tři kilometry.

„Motoristé bez povinné zimní výbavy, kteří se budou chtít tomuto úseku vyhnout, musí použít trasu přes Bystřičku a Valašské Meziříčí,“ poradil Cekota.

Iniciátorem instalace nového dopravního omezení bylo právě Ředitelství silnic Zlínského kraje.

„Přiměly nás k němu opakující se problémy s průjezdem nákladních automobilů v tomto úseku v zimním období,“ vysvětlil Cekota. Náklady na pořízení a osazení značek a několika návěstí na přilehlých silnicích dosáhly osmasedmdesáti tisíc korun.

Na žádném jiném místě na Valašsku by se podle Vojtěcha Cekoty prozatím značení Zimní výbava objevit nemělo. Silničáři, kteří mají na starosti údržbu cest, by naopak další místa přivítali.

„Jsou další problémové úseky. Například silnice z Pusteven, přes Soláň či z Karlovic na Beskyd,“ vyjmenoval ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka. Druhým dechem ale dodal, že vždy záleží především na zodpovědnosti řidičů.

„Můj osobní názor je ten, že ani les značek některé řidiče neodradí a stejně si vyjedou v zimě do hor na letních gumách. Řešením by bylo zimní výbavu uzákonit,“ mínil Kořistka.

Do umístění každého dopravního značení mají co mluvit také policisté. „Pokud se něco takového plánuje, vždy se k tomu vyjadřujeme z hlediska bezpečnosti a plynulosti silničního provozu,“ potvrdila vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Také mnozí řidiči uznávají, že některé úseky zimní výbavu bezpodmínečně vyžadují.

„Není to jenom o penězích za zimní pneu, ale hlavně o bezpečí. Já bych na sníh na letním obutí nevyjel,“ dušoval se například Pavel Svoboda ze Vsetína. „Když sleduji ve zprávách kamiony, jak na letních gumách v zimě blokují cestu třeba přes Bečvy, jenom kroutím hlavou,“ dodal motorista.