Nashromáždili jich celkem 806 715. To v přepočtu představuje více než třicet šest tun plastového odpadu, který se díky rožnovským dětem podařilo vytřídit a vrátit do výroby. „Ve srovnání s předchozím školním rokem to je o téměř devadesát tisíc PET lahví a tedy čtyři tuny plastů více," upozornil mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Snaha školáků a předškoláků nezůstala bez ocenění. Město jejich školám vyplatilo odměnu přesahující 145 tisíc korun.

Vůbec nejlepším sběračem se stal Marián Bartoň ze Základní školy Záhumení. Sám nashromáždil za jeden školní rok padesát osm tisíc sto osmdesát lahví. „Jeho škola tak i díky němu získala mezi ostatními ve sběru prvenství," prozradil Gross. Na druhém místě skončila ZŠ Koryčanské Paseky a bronzovou příčku obsadila ZŠ Pod Skalkou.

Mezi mateřskými školami kralovala mateřinka Radost, za ní se umístily školka 5. Května 1527 a 1. Máje.

PET lahve, běžně označované jako „petky", se poprvé objevily v roce 1978. V současnosti se řadí mezi nejpoužívanější obaly nápojů.

Nevýhodou je ale jejich doba rozkladu, která činí padesát až osmdesát let. Proto se jako odpad vytřiďují a následně recyklují. Melou se na drobné kousky, ze kterých se po vyčištění vytváří vlákna. Z těch pak vznikají například koberce, textilie nebo teplé výplně spacáků a zimních bund. „Například jedna fleecová bunda lze vyrobit z padesáti petek, na tričko jich postačí deset," přiblížil Tomáš Gross.