„Již dříve od nás dostávali rodiče kartičky s údaji o narození miminka, nyní jsme ale chtěli, aby rodičům zůstala i památka na první okamžiky narození jejich potomka. Aby si mohli případně kartičku s otiskem založit do rodinného alba,“ říká staniční sestra novorozeneckého oddělení Irena Stromšíková.

Kartičky nenahrazují identifikační prvky, jsou pouze pozorností pro rodiče. Pro identifikaci slouží jednorázové pásky, které dostane každé dítě po narození. Na pásku je jméno a příjmení dítěte, datum a čas jeho narození a identifikační číslo totožné s číslem matky.

Mimo to má každé miminko svou kartičku založenou na přední straně postýlky, kde je nově současně i otisk chodidla. „O tyto kartičky je velký zájem a již v předporodních kurzech či na dnu otevřených dveří našeho oddělení padaly dotazy, zda je možnost tuto kartičku s otiskem chodidla po porodu získat. Odpověď je vždy kladná,“ uzavírá staniční sestra.

Stejnou službu, jakou nyní zavádějí v Meziříčí, mohou využít rodičky také ve Vsetíně. Tamní nemocnice nabízí otisky nožek novorozenců od loňska.