Z jednání, které se týkalo koncentrace znečišťujících látek v ovzduší, byli tak někteří zastupitelé ekologicky zaměřených organizací vyloučeni.
„Bylo mi naznačeno, abych opustil místnost,“ potvrdil Karel Kredba z Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí. Dovnitř se nakonec dostali jen ti, kteří se prokázali speciální pozvánkou.
„Řekli mi, že je to odborné jednání a že musím odejít,“ komentovala situaci Anna Holčáková z organizace Za Krhovou klidnější, krásnější a zdravější.
Jednání se kromě zastupitelstva nakonec zúčastnili zástupci chemické továrny Deza, vysokých škol z Brna a Ostravy a Ekologického právního servisu.
„Jednání bylo uzavřené. Projednávalo se, zda má nebo nemá město v tuto chvíli uvolnit peníze na měření organických látek v ovzduší,“ poznamenal vedoucí odboru životního prostředí ve Valašském Meziříčí Rostislav Frydrych.
Starosta: Měli jsme málo místa
Kromě ekologických organizací musela jednání opustit i veřejnost, která se o životní prostředí zajímá.
Někteří však i navzdory opakovaným výzvám z jednání neodešli.
„Problém byl v nedostatku místa, přišlo příliš mnoho lidí. Za toto nedopatření jsem se už na webových stránkách města omluvil,“ uvedl starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka.
Na uzavřeném jednání se jeho účastníci nakonec shodli na tom, že měření koncentrace znečišťujících organických látek v ovzduší je potřebné. Domnívají se také, že by mohlo přinést objektivní informace o míře znečištění.
„Nejdříve musíme měření před zastupiteli obhájit. Teoreticky by se mohlo začít měřit v polovině příštího roku,“ doplnil valašskomeziříčský starosta Částečka.
Lenka Orálková