Netají, že doma na jižní Moravě snad kromě králíků nikdy žádná zvířata nechovali. Přesto se dneska Světla Studenská řadí mezi nejaktivnější propagátory zachování tradičního pastevectví ovcí a řemesel na Valašsku. Založila kvůli tomu i neziskovou organizaci Moravské Karpaty. „Na Valašsko jsem se dostala díky rozvojovému projektu OSN, který podporoval zachování biodiverzity Beskyd a Bílých Karpat. Má role byla zemědělský poradce," vzpomíná vystudovaná zahradní architektka, které ale vždy byla blízká ochrana přírody.

Po ukončení projektu jí bylo líto všech aktivit jen tak zanechat. Navíc si při pobytu na Valašsku vybudovala k regionu pevný vztah. „Vždy jsem chtěla žít v horách. Nejprve jsem pokukovala po Bílých Karpatech, ale když jsem se dostala do Beskyd, zalíbilo se mi tady ještě víc," líčí sympatická žena.

Valašsko už opustit nehodlá. „Úplně mě to tady nadchlo. Znám se s farmáři, lidmi, co chovají ovce. Začala jsem se tady cítit jako mezi svými," pochvaluje si Světla Studenská.

Malou neziskovku Moravské Karpaty se sídlem v Prlově zakládala v roce 2007 těsně před nástupem na mateřskou. Jedním z hlavních cílů organizace je zachování tradičních řemesel. „Proto děláme akce pro veřejnost, ovčácké dny. Zveme řemeslníky, kteří návštěvníky učí stará řemesla, zpracování ovčí vlny, řezbařinu, pletení košíků," vyjmenovává.

Podle ní si lidé na Valašsku mnohdy neuvědomují, jaké poklady jejich tradice ukrývají. „Místní mezi nimi vyrůstají, a tak je nevidí. Ti, co přijdou odjinud, je mnohem více vnímají," myslí si Světla.

Další kapitolou je práce s místními chovateli. Myšlenka je jednoduchá spotřebovat na Valašsku to, co se zde vyprodukuje.

„Chceme, aby si lidé v restauracích mohli dát místní jehněčí nebo hovězí. Aby naše kvalitní steaky nejedli lidé v Německu a my dál nekupovali nekvalitní maso v řetězcích," říká Světla Studenská.

Zatím se záměr daří jen částečně. Mnozí restauratéři jsou skeptičtí, poukazují na vyšší ceny masa. „Pomalu je to ale učíme. Děláme ochutnávky, aby lidé porovnali, jak chutná kvalitní vyzrálé maso," říká.

Světla Studenská žije s rodinou na pasekách nad Vsetínem, kde mají jeden a půl hektaru pozemku. Už dlouho s manželem plánují pořízení vlastních ovcí, zatím je ale zaměstnávají dvě malé děti.

„Na jaro už si ale určitě čtyři nebo pět oveček pořídíme," plánuje Světla Studenská.