Před třemi lety se tehdy šestadvacetiletý Patrik Rada rozhodl přinést kvalitní péči o vlasy a vousy mužů a také trochu anglického gentlemanství a elegance na rodné Valašsko. Ve Valašském Meziříčí založil vlastní Wallachian Barber Shop, rok nato už otevíral jeho první pobočku v Rožnově pod Radhoštěm a vloni další také ve Vsetíně.

Také Patrikovu úspěšně se rozvíjející firmu v uplynulém roce výrazně přibrzdila pandemie koronaviru. Kvůli vládním nařízením jsou holičství prakticky už od loňského března – s několika výjimkami – uzavřená.

„Otevřeno jsme měli jen v létě a potom dva týdny v prosinci. Teď už zase čtyři měsíce nic. Je to opravdu náročná doba,“ říká Patrik Rada.

Společenský dům v Rožnově pod Radhoštěm.
Rožnov jedná se Synotem o pronájmu Společenského domu, přestěhuje sem knihovnu

Těžké období zvládl přežít díky vytvořeným rezervám, žádnou z poboček proto zatím nemusel uzavřít.

„Nikdy se mi ani nezdálo, že bych něco takového mohl mít. Udržet se to dalo jedině tím, že se investovalo vše, co zbylo,“ netají Patrik Rada.

Částečnou pomocí byly také kompenzace od státu.

„I když nebyly nijak velké. A například příspěvek na nájmy za říjen a listopad, o který jsem žádal, jsem nedostal dodnes. Tak jsem žádost nakonec stáhl,“ líčí.

Na lepší časy se začalo blýskat až v posledních týdnech a dnech, když se zlepšila epidemiologická situace. Konečně také padlo rozhodnutí, že od pondělí 3. května mohou holičství a kadeřnictví znovu otevřít. Samozřejmě za dodržení přísných podmínek.

„Musí se pořádně uklidit a také předělat interiér, abychom zajistili patřičné rozestupy mezi klienty v křeslech. Samozřejmostí jsou respirátory, větrání, dezinfekce křesla a pracovního vybavení po každém klientovi a podobně. Dále bylo třeba zařídit testy na covid pro všechny zaměstnance,“ vyjmenovává Patrik Rada.

První máj byl ve Zlínském kraji plný polibků, pohody, výletů a sluníčka.
První máj ve Zlínském kraji OBRAZEM: polibky, výlety a sluníčko

Otestování i na místě

Otestovaní musí do barber shopu přijít také sami zájemci o úpravu vlasů či vousů. Ideální je mít potvrzení o negativním testu přímo od zaměstnavatele nebo z oficiálního odběrového místa.

„Mohou být ale otestovaní také tady, od nás k tomu vyfasují kompletní hygienickou výbavu a ve venkovních prostorech mimo provozovnu se musí otestovat. V takovém případě je potřeba přijít o půl hodiny dříve před domluveným termínem,“ upozorňuje Rada.

Přes veškeré komplikace se však zdá, že o práci nebude nouze. Wallachian Barber Shop spustil pro své tři pobočky rezervační systém, objednat se lze také telefonicky.

„Zájem je veliký. Na první týden jsou všechny tři pobočky plné. Lidé jsou natěšení a také zarostlí. Budeme s tím tedy mít více práce, ale u nás jsou lidé v dobrých rukou. Poradíme si s každým, kdo přijde. Od toho tady jsme a do práce už se všichni těšíme,“ usmívá se Patrik Rada.

Jeho tým v Meziříčí, Rožnově a ve Vsetíně čítá v současné době dohromady šest holičů, sedmého čeká zaškolování.

„Podařilo se nám vytvořit skvělý tým, na to jsme nejvíc hrdý. Všichni kluci jsou skvělí a samozřejmě totéž platí také o našich holkách,“ nezapomíná na trojici asistentek či recepčních, jež na jednotlivých pobočkách pracují a starají se o každého klienta po jeho příchodu.

Valašská Polanka - centrum obce.
Dopravní terminál přivede do centra obce více spojů, děti se dostanou bezpečněji

Oholení s kávou i rumem

Návštěva barber shopu se totiž neomezuje „jen“ na kvalitní ostříhání či oholení, byť je to samozřejmě to hlavní. „Poskytovaná služba zahrnuje také kvalitní kávu, možnost dát si značkový rum či whisky nebo dobrou slivovici. Každého klienta se po příchodu ujme asistentka, která jej usadí a kávou nebo aperitivem obslouží. Pak si jej přebírá holič,“ popisuje Patrik.

Nikam se nespěchá, klient může v křesle strávit klidně i hodinu v závislosti na rozsahu úpravy vlasů případně vousů.

„Spolehnout se přitom může na to, že stráví příjemný čas, bude perfektně ostříhán a upraven a odejde spokojený. Chlapi, kteří k nám chodívají, už si na to zvykli a skutečně si přicházejí odpočinout, popovídat, zrelaxovat,“ říká zakladatel Wallachian Barber Shopu.

Součástí služby je pak také poradenství, jak se o účes správně starat, samozřejmostí je kvalitní kosmetika.

„My ji bereme z londýnského holičství Truefitt & Hill. Tam také pravidelně jezdím nasát atmosféru, zdokonalovat se. Je to opravdu gentlemanské, kulturní prostředí. A nádech tohoto gentlemanství se také snažíme přenést k nám,“ říká Patrik Rada.

Kdo je Patrik Rada

- je mu 28 let

- pochází ze Zubří

- absolvoval obor holič-kadeřník v Rožnově pod Radhoštěm

- po škole nejprve pracoval mimo obor v zuberských gumárnách, věnoval se také aktivně sportu, konkrétně házené

- k profesi se vrátil před sedmi lety: nejprve pracoval čtyři roky v barber shopu Gentlemen Brothers v Brně. Tuto pobočku nějaký čas také vedl.

- další zkušenosti sbíral v Praze a také v londýnském holičství Truefitt & Hill

- v roce 2018 založil vlastní pánské holičství Wallachian Barber Shop ve Valašském Meziříčí, další pobočky později otevřel v Rožnově a ve Vsetíně