Také na Valašsku se s touto nemocí bylo, zejména v minulosti, možné setkat. Lidé se s ní ale, možná nevědomky, setkávají pravidelně. Především v dědinách se s pravidelností objevují letáčky informující o očkování domácích zvířat proti vzteklině.

Přesto, že jde o obávanou nemoc, lidé v regionu ji mnohdy berou s typicky valašským nadhledem. „Už jsem byl od psů několikrát pokousaný. Vzteklinu jsem naštěstí nikdy nedostal. Možná je to tím, že užívám valašský penicilín," poznamenal s úsměvem Jindřich Babica ze Vsetína.

Jinak, než vážně, však vzteklinu neberou myslivci. „Byla tu rozšířena před třiceti lety. Problém byl především s liškami," pověděl Valašskému deníku předseda Okresního mysliveckého spolku Vsetín Michal Zubíček.

V osmdesátých letech prováděli myslivci na Valašsku kladení orální vakcíny. Později došlo i na využití letadel, z nichž byla vakcína shazována. „Nyní vakcinaci neprovádíme. Vzteklina v republice v podstatě neexistuje. To ale neznamená, že lidé by neměli být obezřetní," řekl se Zubíček.

Obezřetnost s ohledem na vzteklinu je na místě také podle veterinární lékařky Kamily Křupalové ze Záchranné stanice v Hošťálkové. „Je to nebezpečná nákaza. V posledním období se objevila na jihovýchodě Polska. Občas je vzteklina zaznamenávána na Slovensku. Nebylo by dobré to podceňovat," poznamenala zvěrolékařka.

Pozastavila se však nad tím, že očkování proti vzteklině je z domácích zvířat povinné pouze u psů. „Je to zvláštní protože kočka, zejména žijící na vesnici, se pohybuje nekontrolovatelně. Je ale pravdou, že člověka spíše pokouše pes," uvedla Křupalová.

Veterinářka současně upozornila, že onemocnění vzteklinou je velmi nebezpečné. „Ve chvílích, kdy se u člověka objeví příznaky vztekliny, jedná se v podstatě o neléčitelný problém," uvedla.

Před nebezpečností vztekliny, která je téměř ve stech procentech případů, pokud není ihned po nakažení zahájena léčba, smrtelná, varují také lékaři zabývající se infekčními chorobami. „Pokud člověka pokouše neznámý pes, nebo divoce žijící zvíře, musí být hospitalizovaný. Je třeba tedy vzteklinu nepodceňovat a přijmout co nejdříve všechna opatření, aby nemoc vůbec nepropukla. I když v současné době není tato léčba tak drastická, jako tomu bývalo v minulosti, je to nepříjemné. Vzteklina se nesmí podceňovat. Co nejdříve je nutné přijmout opatření, aby nemoc vůbec nepropukla," řekl lékař Ladislav Kopecký.