„Jednalo se o nemocného srnce, kterého myslivci zastřelili ve Študlově. Od té doby se v regionu vzteklina nevyskytla,“ sdělil ředitel Krajské veterinární správy František Mahdalík.

Veterináři se proto rozhodli, že je očkování zbytečné. Česká republika má totiž od roku 2004 přiznán statut země, kde je vzteklina vymýcena. I přesto se ale z preventivních důvodů ve vakcinaci této smrtelné nemoci pokračovalo.Každoročně tak do místních lesů z letadel spadlo šestadvacet tisíc návnad z rybího tuku a moučky.

Přestože tohle je už minulostí, veterináři budou dál zdraví lišek sledovat. A to jak ulovených, tak uhynulých. „Letos vyšetříme čtyři zvířata na sto kilometrech čtverečních. V případě, že zjistíme nákazu, budeme muset opět přistoupit k očkování,“ ujistil Mahdalík.

Že se nebudou očkovat lišky ale neznamená, že nemusejí na pravidelnou vakcinaci domácí zvířata. To je zákonnou povinností majitelů psů i koček, a to přesto, že se u nich vzteklina nevyskytla od roku 2003.„Riziko nelze podceňovat. Liška totiž není jediným přenašečem nákazy,“ varoval Mahdalík a vysvětlil, že při procházkách v přírodě se může pes nebo kočka infikovat například od jezevce či vysoké zvěře.

Na prevenci vztekliny se nepodílejí jen veterináři. Je v rukou také myslivců. „Lišky střílíme kvůli snžování stavů a zajišťujeme jejich vyšetření,“ řekl předseda myslivecké rady ve Vsetíně Michal Zubíček. Za odlovené zvíře dostanou myslivci od veterinární správy 380 korun.Vzteklina už ale není onemocněním číslo jedna. „Podle mě teď lišky nejvíce ohrožuje svrab, takže je už ani nemusíme na Kelečsku střílet. Toto onemocnění totiž část populace usmrtí,“ popsal valašskomeziříčský lesník Václav Grossmann.

Renata Hajdová