Účastníci akce tak vytvoří ohnivý řetěz a podruhé si připomenou dobu, kdy naši předkové používali signalizaci ohněm jako varování před vpádem nepřítele. „Ve většině případů jsou pozice ohňů na přesně stejných místech jako v minulém roce,“ upřesnil organizátor Tomáš Háček.

Ohně tak vzplanou od Valašskokloboucka přes Hornolidečska, Vsetínsko až k Rožnovsku. Po zapálení hranice dají účastníci akce signál zakrýváním ohně svým „sousedům“.„Je nutné polohu na mapě zkontrolovat. Často hraje roli každý metr. Udělá-li se oheň o pár kroků vedle, nemusí už dobrovolníci na své sousedy vidět,“ upozornil Háček.

Až se tímto způsobem všechna jednotlivá místa mezi sebou propojí, pošlou účastníci esemes zprávy na centrální číslo.Potom nastane čas na hlavní signál. Dobrovolník na začátku řetězu na oheň přihodí hromadu suchého jemného chvojí. Ostatní „sousedé“ ho budou následovat. „Loni se mi to moc líbilo. Akorát mi trochu dělá starosti, aby nám vyšlo počasí,“ prozradil účastník akce Dan Pekař.

Hlavní program končí ve chvíli, kdy dorazí znamení na konec řetězce, na Radhošť. Pak mohou dobrovolníci přejít k volné signalizaci.Vyzkouší si například barvení plamene, zakrývání ohně dekou či vypouštění lampiónů.