Meziříčská radnice ale s kritikou nesouhlasí a v několikabodovém prohlášení se proti údajně zkresleným a nepravdivým informacím, které se objevily v médiích či zazněly z úst některých členů vyšetřovací komise i některých politiků ohradila.

Jedna z připomínek směřovala na valašskomeziříčského starostu, který poté, co se 20. září v řece Bečvě objevily otrávené ryby, nesvolal krizový štáb a nevyhlásil stav nebezpečí. Podle mluvčího meziříčské radnice však byly první úhyny zaznamenány mimo katastr města Valašské Meziříčí.

„O této události byl neprodleně informován pracovník vodoprávního úřadu města Hranice. Stav nebezpečí může podle zákona o krizovém řízení a o změně některých zákonů vyhlásit pouze hejtman kraje,“ uvedl Mikuš.

Masivní úhyn ryb na Bečvě, září 2020
Komise k Bečvě: Chyběly vzorky, šetření byl chaos. Inspekce: Výplod politiků

POZDNÍ VAROVÁNÍ? CHYBĚLY INFORMACE

Další z výtek směřovala na pozdní varování veřejnosti. Nejen meziříčskou radnici za to kritizovala například senátorka Jitka Seitlová. O uplynulém víkendu při panelové diskuzi během Envirofestu Bečvě věnovanému z velké části právě loňské ekologické havárii na řece připomněla, že varování se objevilo až druhý den po události.

„Valašské Meziříčí varovalo dokonce až čtyři dny po havárii,“ řekla senátorka.

Podle mluvčího meziříčské radnice však úřad občany o možných rizicích informoval okamžitě poté, co město Valašské Meziříčí obdrželo informaci, že u výpusti tzv. rožnovského kanálu v místní části Juřinka byly naměřeny nadlimitní hodnoty kyanidů.

„Tuto obdrželo město ve čtvrtek 24. září a neprodleně varovalo občany prostřednictvím všech dostupných komunikačních platforem města,“ sdělil Jakub Mikuš.

Parlamentní vyšetřovací komisi se také nelíbil postup pracovníka vodoprávního úřadu Valašské Meziříčí. Podle komise měl ve spolupráci s pracovník inspekce životního prostředí a chemické laboratoře HZS Frenštát pod Radhoštěm odebrat vzorky z výpustí průmyslových závodů nacházejících se v blízkém okolí místa havárie.

„Ne se pouze spokojit s informací od dispečinků těchto společností, že ve společnostech nedošlo k žádnému incidentu,“ stojí ve zprávě.

Diskuze na téma Kde se stala chyba v kauze Bečva v amfiteátru v parku ve Valašském Meziříčí na prvním ročníku Envirofestu Bečva; neděle 19. září 2021
Špatný odběr vzorků i Babišův střet zájmů. Envirofest přiblížil kauzu Bečva

RADNICE: NÁMI ODEBRANÉ VZORKY BYLY KLÍČOVÉ

Minimálně překvapující je pak zjištění komise, že některé vzorky vůbec nedorazily do laboratoře, neboť se je podařilo rozlít.

Komise k tomu ve zprávě uvádí: „V 17.30 (v neděli 20. září 2020 – pozn. red.) rovněž pracovník vodoprávního úřadu Valašské Meziříčí telefonicky konzultoval s havarijní linkou OI ČIŽP Brno ohledně vzorků, které měly být předány do laboratoře HZS Frenštát pod Radhoštěm. Nicméně podle výpovědi svědka se rozlil při přepravě v autě.“

Úřad ve Valašském Meziříčí ale tuto informaci označil za lživou.

„Žádný ze zaměstnanců vodoprávního úřadu města Valašské Meziříčí vzorky nerozlil ani jiným způsobem neznehodnotil. Na odběru vzorků naopak spolupracovali s dalšími dotčenými institucemi a orgány a poskytli jim plnou součinnosti podobě místní znalosti. Zároveň právě na podnět zaměstnanců vodoprávního úřadu Valašské Meziříčí byl odebrán jeden z klíčových vzorků, který následně prokázal nadlimitní výskyt kyanidů v řece Bečvě,“ brání se radnice ve svém prohlášení.

Předseda místní organizace Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický
Pokus na Bečvě jdu vysvětlovat inspekci, nechápe rybář Pernický. Hrozí mu pokuta

Odmítá také jinou výtku z vyšetřovací zprávy, že vodoprávní úřad města odmítl součinnost s Povodím Moravy.

„Jedná se o nepravdivou informaci. Zaměstnanci vodoprávního úřadu města Valašské Meziříčí od počátku ohlášení události na řece Bečvě spolupracovali se všemi dotčenými institucemi a orgány a to včetně Povodí Moravy,“ tvrdí meziříčská radnice.

Podle úřadu v Meziříčí jsou vyjádření některých členů sněmovní vyšetřovací komise motivovaná předvolebním bojem.

„Na základě toho jsou pak ať již záměrně či nevědomky zkreslena a neodpovídají realitě. Tato skutečnost je v rozporu s postoji a snahou města Valašské Meziříčí, které od počátku spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení a je jim plně k dispozici,“ uvedl mluvčí města Jakub Mikuš.