Poslední známé kusy tohoto hnědošedého motýla byly chyceny před rokem 1900 na území Králického Sněžníku a Hrubého Jeseníku. V Čechách byl jeho výskyt potvrzen po roce 2000 v Orlických horách.

„Nejde o navrátivší se druh na Moravu. Motýl příliš nelétá a těžko se láká na světlo. V Javorníkách musel přežívat ve starých smíšených lesních porostech stále a byl určitě jen přehlížen,“ uvedl entomolog Muzea regionu Valašsko Lukáš Spitzer.

Motýl není nenápadný, rozpětí křídel má tři centimetry. „Jeho housenky žijí na vlhkém mechu a řasách, rostoucích zřejmě na kamenech, kmenech stromů či v úžlabí náběhů kořenů,“ přiblížil Jiří Beneš z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd České republiky se sídlem v Českých Budějovicích.

Doplnil, že šedovníček horský je velmi vzácný druh motýla. „V posledním červeném seznamu (seznam ohrožených druhů pozn. redakce) byl veden jako vyhynulý, a to dokonce i ve většině okolních států,“ podotkl Beneš.

Podle odborníků je rezervace Makyta v Huslenkách, co se vzácných živočichů i rostlin týče, velice bohatá a lze na jejím území počítat s dalšími významnými objevy.

Garden Food Festival. Na snímku Zdeněk Pohlreich. Ilustrační foto
VIDEA: Na premiérový festival jídla do Rožnova zamíří tisíce lidí