Policisté i soudci se shodují, že zanedbávání povinné výživy patří mezi nejčastější porušení zákona, kterými se zabývají. Situace se nelepší ani přesto, že od Nového roku hrozí nezodpovědným rodičům přísnější tresty, než tomu bylo dříve.

Do statistik valašských policistů přibylo jen za prvních pět týdnů letošního roku dvacet případů neplacení alimentů. Za srovnatelné období roku minulého to představuje nárůst o pět případů.

„Konkrétně v lednu se na služebny policie dostavilo čtrnáct rodičů, kteří se musí o potomky postarat sami. Druhý rodič jim totiž na výživu dětí nepřispívá vůbec nebo jen občas,“ přiblížila situaci v regionu vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Prozatím s posledním neplatičem zahájili muži zákona trestní řízení v pátek. „Podezřelým je jednačtyřicetiletý muž z Valašského Meziříčí. Už půl roku neplatí na svou čtrnáctiletou dceru,“ prozradila Brousilová.

Krkavčí otec dluží matce dívky už dvanáct tisíc korun.

Nezodpovědným je i čtyřiatřicetiletý otec ze Vsetínska. Částka, kterou nepředal matce svých dvou dětí, přesáhla pětatřicet tisíc korun. Na dvě dcery ve věku osm a deset let neplatí už téměř dva roky.

„Navíc byl tento tatínek už za trestný čin zanedbání povinné výživy v posledních třech letech odsouzen,“ připomněla Brousilová. V případě, že by soud znovu uznal jeho vinu, může jít do vězení až na pět let.

Co se neplacení alimentů týče, policejním statistikám s přehledem kralují nezodpovědní otcové. Jen občas se do této „vybrané“ společnosti dostane také žena. Letos se to podařilo jednačtyřicetileté ženě ze Vsetína. „Už více než dva roky zapomíná finančně pomáhat svým dětem a na výživném se podílí jen občas,“ popsala mluvčí. Otci, kterému má alimenty na čtyři děti předávat, a to pravidelně každý měsíc, dluží přes jedenáct tisíc korun.

Podle náměstka okresního státního zástupce ve Vsetíně Petra Bareše figuruje zanedbání povinné výživy na čtvrtém místě mezi nejfrekventovanějšími trestnými činy na Valašsku. „Řadí se hned za krádeže, podvody a ublížení na zdraví,“ vyjmenoval další časté prohřešky Bareš.

Postihy za neplacení výživného jsou v trestním zákoně přesně definovány, nově v paragrafu 196. „Od letoška je posuzování tohoto trestného činu přísnější, než dříve,“ zdůraznil Bareš. Neplacení alimentů se nyní dostane k soudu, už když rodič nepřispívá na dítě déle než čtyři měsíce. „Dříve musel soustavně neplatit šest měsíců,“ připomněl státní zástupce.

Tvrdší jsou také tresty. Kdo si zákonnou vyživovací povinnost neplní, byť i z nedbalosti, může jít do vězení až na dva roky. Kdo se jí vyhýbá úmyslně, na dobu ještě o jeden rok delší. Jeden rok až pět let stráví ve vězení ten, kdo už byl za stejný prohřešek v posledních třech letech potrestán, nebo neplacením alimentů vystaví svého potomka nebezpečí nouze. „Ještě vloni bylo v tomto případě maximum tři roky,“ řekl Bareš.

Čtěte také:

názor Alexandry Buršíkové Dobrý den Valašsko